Český lev se zakousl do České televize. Sebrala všechny nominace za televizní tvorbu

Vedle nejlepších filmů v kinodistribuci a jejich tvůrců vybírají ceny Český lev také to nejlepší z televizní tvorby uplynulého roku. Vítězové v kategoriích Televizní film nebo minisérie a Dramatický televizní seriál budou, stejně jako „velcí“ Lvi, vyhlášeni 10. března v přímém přenosu České televize. Všechny nominace 25. ročníku pocházejí z její produkce. Uspěl například seriál Bohéma nebo snímek Zádušní oběť.

Na rozdíl od kinofilmů, které jsou do souboje o České lvy zařazeny automaticky uvedením v biografech, do televizních kategorií přihlašují své tituly sami vysílatelé. Letos nominace zaslaly vedle České televize také HBO Europe, TV Nova a TV Prima. Akademici z nich vybrali v jednokolovém hlasování, vítěz každé kategorie bude vybrán mezi třemi projekty, které získaly nejvíce hlasů. 

V kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie uspěl snímek Kozy léčí, příběh o znovunalezené chuti do života natočila Lenka Wimmerová. V hlavní roli manželů, kteří se přestěhují z města na kozí farmu, mohli diváci vidět Zuzanu Stivínovou a Igora Chmelu. 

Video Kozy léčí
video

Kozy léčí

Akademiky zaujala také minisérie Spravedlnost. Policista Ondřej Vetchý balancuje ve třech dílech mezi svědomím kriminalisty a svědomím otce, jehož dcera někoho zavraždila. Snímek režíroval Peter Bebjak.

Video Spravedlnost
video

Spravedlnost

Spravedlnost řeší i policejní komisař Milan Kňažko v dramatu Zádušní oběť. Noirově laděná detektivka se odehrává na počátku minulého století v malém městečku, kde údajně došlo k rituálním vraždám. Podle scénáře Vladimíra Körnera temný příběh natočil Jiří Svoboda.

Video Zádušní oběť
video

Zádušní oběť

Do trojice nominací na Nejlepší dramatický televizní seriál se dostala Bohéma. Nejednoznačně přijímaná dramatická série prostřednictvím osudů hvězd stříbrného plátna přibližuje protektorátní časy. Režisér Robert Sedláček už podobně naložil s našimi dějinami v sérii České století.

Video Bohéma - Snad to nebude tak hrozné
video

Bohéma

Do minulosti se vrací také Svět pod hlavou. Hlavní hrdina, jehož hraje Václav Neužil, se „propadne“ ze současnosti do sedmdesátých let. Atmosférický kriminální seriál se natáčel v režii Marka Najbrta a Radima Špačka.

Video Svět pod hlavou - Stín kapradiny
video

Svět pod hlavou

Trio nominací uzavírá Trpaslík. Seriál režiséra Jana Prušinovského a scenáristy Petra Kolečka vychází z absurdní situace, co všechno se může stát, když obyčejná rodina z Nymburka najde sádrového trpaslíka, který plní přání.

Video Trpaslík - Pondělí
video

Trpaslík