Zemřel Chris Cornell ze skupin Soundgarden a Audioslave

Zemřel Chris Cornell, známý především ze skupin Soundgarden a Audioslave. Smrt dvaapadesátiletého amerického rockového zpěváka a hudebníka byla podle jeho mediálního manažera Briana Bumberyho náhlá a nečekaná.

Chris Cornell
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: David Roseblum

Cornell se narodil v Seattlu do rodiny lékárníka a účetní, hudba ho ale od dětství přitahovala. Začínal poslechem Beatles, jejichž desky našel v suterénu sousedova domu, a podařilo se mu stát - i díky rozsahu téměř čtyř oktáv a charakteristické barvě hlasů - rockovým vokalistou, kterého opakovaně zmiňují odborné žebříčky. 

Svou první slavnou skupinu spoluzaložil Cornell v roce 1984. Soundgarden se zařadili mezi kapely vyznávající drsný kytarový zvuk a jednoduché melodie, jako byly Nirvana nebo Pearl Jam,  a spolu s nimi se stali průkopníkem stylu grunge. V roce 1991 vydali album Badmotorfinger, které jim udělalo jméno na hudební scéně, o šest let později se ale kapela rozpadla.

Rozpadu se nevyhnula ani kapela Audioslave, kterou Cornell následně založil se členy skupiny Rage Against the Machine. Nedlouho poté, v roce 2010, opět ohlásila návrat skupina Soundgarden. Kromě výběrového alba Telephantasm natočila obnovená sestava i novou desku King Animal a také singl Live to Rise pro film o komiksových superhrdinech Avengers. Chris Cornell složil také ústřední píseň pro bondovku Casino Royale.