Ensemble Inégal do třetice nahrálo Zelenkovy žalmy

Barokní soubor Ensemble Inégal, spolu se soubory Musica Florea nebo Collegium 1704, vrací znovu do hudebního světa barokního skladatele Jana Dismase Zelenku. Před měsícem uvedl ve světové koncertní premiéře třetí cyklus jeho slavnostních nešpor, nyní se chystá je vydat i na nahrávce, stejně jako předchozí dvě části. Nejen o Zelenkovi mluvil umělecký vedoucí souboru Adam Viktora v Událostech v kultuře.

Video Události v kultuře
video

Rozhovor s Adamem Viktorou

Ačkoliv se jedná o žalmy, je překvapující, jak barevná a optimistická hudba to je. 

Zelenka hýřil optimismem, není pravda, že to byl melancholický, zádumčivý člověk. V žalmech měl příležitost zhudebnit texty, které se jinde než v žalmech nevyskytují, a on se toho ujal s neuvěřitelným mistrovstvím, dokázal do nich dostat emoce, energii a také radost a žalmy také tak působí.

Tušíte, zda za Zelenkova života tyto žalmy zazněly? 

Zcela jistě se hrály. Přesto dnes nastudovat a natáčet zásadní díla evropského baroka, která nikdo nezná, je neuvěřitelně dobrý pocit. 

Zelenka napsal žalmů celkem čtyři cykly. Připravujete i ten poslední? 

Nedochoval se bohužel kompletní, ale v příštím roce máme v plánu ho nastudovat a natočit na CD, stejně jako předchozí tři. 

Kromě nahrávání se chystáte i na koncert Lužanské mše D dur Antonína Dvořáka, která byla v roce 2001 vaší první nahrávkou. Kterou z několika verzí této skladby uvedete?

Dvořák zkomponoval tuto mši pro vysvěcení nově postavené kaple na zámku v Lužanech na objednávku mecenáše a architekta Josefa Hlávky. Složil ji vlastně kapli na míru. Tehdy ji neveřejně provedlo 14 zpěváků za doprovodu pouze varhan. Tu jsme před šestnácti lety nahráli. O rok později než premiéra v Lužanech, v roce 1888, se konalo veřejné uvedení v Plzni. Církevní představitelé z nám dnes neznámého důvodu nedovolili provedení mše v kostele, muselo se konat v městském divadle, a z toho důvodu Dvořák upravil doprovod pro harmonium, violoncello a kontrabas. A to je verze, kterou provedeme v Praze. Pak existuje ještě jedna verze, pražská, tu Dvořák považoval za ideální.

Lužanská mše v podání Ensemble Inégal zazněla 4. května v pražském kostele Panny Marie pod řetězem. Zelenkovy skladby uvede soubor v květnu na festivalu Pražské jaro nebo v červnu na festivalu Concentus Moraviae. 

Z koncertní uvedení druhého cyklu žalmů - Psalmi Vespertini ll - pořídila Česká televize v loňském roce záznam:

Video J. D. Zelenka: Psalmi Vespertini ll
video

J. D. Zelenka: Psalmi Vespertini ll

Uložit