První český literární festival pro mládež nedělá zbytečný Humbook

V říjnu se v Praze koná první literární festival pro mládež v Česku. Jednodenní přehlídku pořádají společně nakladatelství Fragment a CooBoo. Hlavním hostem bude americký spisovatel Christopher Paolini, autor fantasy série Odkaz dračích jezdců.

Christopher Paolini
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Odkaz dračích jezdců je celosvětový bestseller, série se prodalo přes 30 milionů výtisků, čeští čtenáři jich skoupili téměř 300 tisíc. Na festivalu Humbook Paolini představí novou knihu, která v zámoří vyjde příští rok. 

Nový román Sůl moře o téměř neznámé námořní katastrově parníku Wilhelm Gustloff v roce 1945 přiveze do Prahy také Paoliniho krajanka Ruta Sepetysová. V českém překladu vyšel i její předchozí román V šedých tónech, v němž náctiletá Lina vypráví o deportaci své rodiny do pracovních táborů na Sibiři během druhé světové války.

Hostem bude i ruská spisovatelka Natalja Ščerba, která napsala fantasy pro děti Časodějové. České autory zastoupí Míša Burdová, Marie Rejfová nebo Lenka Dostálová.

„Humbook je první festival v Čechách pro čtenáře young adult a já jsem moc ráda, že u jeho vzniku můžu být. Young adult je teď hodně in a zdaleka to neznamená jen čtení pro náctileté.“ 

Tereza Pecáková

šéfredaktorka nakladatelství CooBoo

„Humbook je splněným snem všech bookoholiků, kterým umožní nahlédnout pod pokličku tvorby knih a setkat se s hvězdami literárního světa,“ slibuje šéfredaktorka nakladatelství CooBoo Tereza Pecáková. 

Návštěvníci se dozví více třeba o překladatelství, například při besedě s překladatelem knih o Harry Potterovi Petrem Eliášem, mohou zjistit, nebo mohou při workshopech zjistit, jak vzniká kniha či komiks. Doprovodný program nabízí i setkání s knižními blogery a YouTubery. 

První Humbook se uskuteční 15. října odpoledne v prostoru Elektra v pražských Holešovicích.