Proč ve Světě knihy kompas ukazuje na sever

Severské země nejsou k literatuře chladné. Dokážou to coby čestný host 22. ročníku pražského veletrhu Svět knihy. Je hned několik důvodů, proč se od 12. do 15. května vydat zrovna na sever, kde (kupodivu) pro čtenáře „nerostou“ jen krimi a Astrid Lindgrenová.

Kutilství není vzdálené ani obyvatelům severu, přesvědčuje české zákazníky jistý švédský obchod nábytku. Tak trochu v severském stylu „do it yourself“ vznikl i stánek hlavního hosta veletrhu. Je sestaven z lepenkových krabic. Z čeho jiného by také měl být knižní stánek než z papíru? Autorkami návrhu jsou studentky z pražského ČVUT.

Ačkoli při spojení „severská literatura“ čtenářům jako první asociace nejspíše naskočí „detektivky“, nežijí v krajích lesů a sněhu jen vrazi a ti, co o nich píšou. Které autory lze na veletrhu tedy potkat?  

Josetein Gaarder už v jednom světě byl - v Sofiině světě.  Kdyby někdejší norský učitel už nic jiného nenapsal, tyhle dějiny filozofie naroubované na příběh dospívající dívky bohatě stačí.

Islandský autor s pseudonymem Sjón byl nominován na Oscara za text k písni ve filmu Tanec v temnotách. Dojemné drama Larse von Triera je tenkým ledem spojený i s Českem, neboť hlavní hrdinkou je československá emigrantka. Co na tom, že ji hrála typově naprosto neslovanská islandská zpěvačka Björk. Zní to přitaženější za vlasy než argonauti na dánské nákladní lodi? Právě jejich příběh v novince Múza z lodi Argó přijede spisovatele osobně představit.

I ve Finsku mají máslo… na hlavě. Prozaička Katja Kettu Finům v bestselleru Porodní bába připomněla to, které stloukli za druhé světové války. Postavy z této knihy se objevují také v knize Sběratel dýmek, s nímž Kettu české čtenáře nyní seznámí.

Napřed vypukne v Evropě válka a své poté dokoná finanční krize. Takto optimisticky vidí evropskou budoucnost dánský spisovatel Kaspar Colling Nielsen. Popsal ji v románu Dánská občanská válka 2018–2024. Co hezkého nás ještě čeká? O temných vizích budoucnosti bude Nielsen diskutovat s dalšími severskými autory dystopických románů. Zatím jen jako o „fantasy a sci-fi“ v další tematické sekci veletrhu.

Dobře, i na ty detektivky dojde. Jedna z programových částí Světa knihy je totiž věnována fenoménu krimi. Jak severské, tak české.  Přiučit se něco o odvrácené straně mohou návštěvníci třeba i od šéfa pražské mordparty a spoluscenáristy seriálu Případy 1. oddělení Josefa Mareše či psychopatologa Andreje Drbohlava. 

Kapka v moři (knih)

Účast severských zemí (Dánsko, Finsko, Island, Norsko, Švédsko) na Světě knihy je součástí kampaně #ReadNordic, propagující severskou literaturu. Osobně ji přijede do Prahy představit sedmnáct spisovatelů. 

Video Studio 6
video

Rozhovor: Začíná Svět knihy

Což je ve srovnání s celkovým počtem účastníků jako kapka v  Severním moři: Svět knihy zaplaví 405 vystavovatelů z 26 zemí. Program přiblíží také „město jako literární kulisu“ anebo v části „vaříme s knihou“ ukáže, jak dát těsto do díže a upéct třeba (molekulární) chleba. Součástí jsou opět také divadelní představení, filmové projekce a německojazyčný projekt Das Buch.

  • Svůj stánek ve Světě knihy rozbije i Česká televize. Na veletrhu oslaví deset let existence Edice ČT. A představí některé novinky: například knihu rozhovorů Daniela Stacha, moderátora Hyde Parku Civilizace, nebo knižní podobu nových dílů pořadu 13. komnata.