Božský kladivář Thor své přiznivce v Temném světě nezklame

Možná si myslíte, že před tímto vesmírem nebylo nic. Ale to se parádně pletete. Na počátku všeho totiž byla temnota. Zlo, které bylo kdysi poraženo, a zrádná červená břečka Aether, ve srovnání s níž působí drtivý Teserakt jako vyvařený čaj a jež měla být pohřbena hluboko v trhlině časoprostoru, kde ji už nikdy nikdo nenajde. Ale Zlo přežilo! A teď přichází, silné jako nikdy předtím, aby spolu s temnými elfy zničilo tento svět. Zastavit je může jen Pán Kladiva. Jestliže selže, bude tento svět uvržen do věčné temnoty.

Marvelovky frčí a po první představovačce marvelovských frajerů přichází jejich další runda. V roce 2011 natočil shakespearovský klasik Kenneth Branagh (což leckoho překvapilo) za nějakých sto padesát milionů dolarů Thora, kterého tehdy táta Odin poslal za trest na Zem mezi obyčejné smrtelníky, což dalo zpovykanému bohovi pořádně zabrat, ale nakonec ho dostalo do požadované božské fazony. Smrtelní byli Thorovi zpočátku ukradení, ale když narazil na astrofyzičku Jane Fosterovou, změnil razantně názor a Midgard se stal planetou, kterou bude kvůli ní vždycky ochraňovat. Pak si musel, s ostatními marvelovskými superhrdiny odskočit do společných Avengers, ale slíbil jí, že se vrátí – a sliby se mají plnit.

A tak je tu, zhruba rok poté, co na konci Avengers šoupnul záporáka Lokiho zpátky na Asgard ke spravedlivému potrestání za všechny jeho hajzloviny. Jen mu již z režijního křesla dává pokyny Alan Taylor a nikoli Kenneth Branagh, který na rozdíl od „božského“ svůj slib, že bude režírovat i dvojku, nedodržel a je pod ní podepsán již jenom jako spoluproducent.

Jsme v době, kdy již dospělý Thor, jenž začíná mít parametry vladaře, nastolil skoro v celé známé galaxii mír, neboť přesvědčovací síle jeho kladiva nelze odolat a nadešel čas, kdy by měl převzít trůn. Jenomže má stále plnou božskou palici astroložky Fosterové, což je špatně, protože budoucí král devíti světů se nemůže takhle soustředit jen na jeden.

Jenom si pro jistotu připomeňme, co je to vlastně za světy a pro koho jsou domovem, abyste se v tomhle Temném světě neztráceli a zbytečně nebloudili.

  • Midgard je naše modrá planeta Země, kterou Thor nikdy nenechá padnout, protože tam má svoji holku.
  • Asgard je jeho domov, výstavní sídlo bohů, kde vládne jeho otec Odin, kterého by měl na trůnu brzo vystřídat.
  • Jotunheim je studená, tmavá a krutá planeta, domov obrů a potenciální základná Lokiho expanze.
  • Swartalfheim je doupětem hnusných temných elfů, jimž vládne hustý hajzl Malekith zvaný „prokletý“.
  • Vanaheim, spadající pod Asgard, je oblast, kde se vyskytují trolové a zlobři. A také místo, odkud vesmírný strážce Heimdall pozorně sleduje, kde se co šustne.
  • Alfheim je bezproblémový domov světlých elfů a víl, odkud nebezpečí nehrozí.
  • Nidavellirr představuje podzemní domov trpaslíků, kteří kovají nejmocnější zbraně, a tak nikoho nepřekvapí, že právě odtud pochází Thorovo legendární super kladivo Mjölnir.
  • Hel & Niffleheim je temná oblast s dvěma ještě temnějšími lokalitami, říše mrtvých, kde vládne vykutálená dcera Lokiho.
  • Muspelheim také není nic moc, neboť je to domov démonů, pekelná říše věčného ohně, jíž vládne ďábel Surtur.

Vskutku to není na vládnutí jednoduché společenství a držet ho na uzdě a v míru vyžaduje občas nejen nekompromisní rukodělnou práci s kladivem, ale i božskou sílu a trpělivost. A to se ještě navíc blíží konvergence devíti světů, která nastává jednou za pět tisíc let, znovu objevený Aether probouzí hnípajícího Malekitha včetně jeho bandy temných elfů a Jane Fosterová se chystá dát Thorovi pár facek, jestliže se vůbec ještě objeví, protože už na něj čeká hodně dlouho - a celé to, jak je patrné, smrdí pořádným průšvihem.

Režisér Alan Taylor je úspěšný televizní tvůrce, který tentokrát dostal šanci natočit za pořádné peníze pořádný blockbuster. Nezalekl se toho a vyšvihl akční, dobrodružnou fantasy pecku o Thorovi a temné síle, která chce zničit náš svět a obnovit ten svůj. Kdysi temní elfové vládli, ale pak je Odinův otec vykostil a zadupal do jejich temného světa. Ale teď jsou tu znovu, plíživá síla Aetheru slizce hledá nového hostitele a znovuprobuzený Malekith udělá všechno pro to, aby ji nasál a stal se tak neporazitelným.

A má to sakramentsky zapotřebí, protože jeho záporáctví není z nejsilnějších a končí spíše na úrovní slušné masky a kostýmu. Jakoby Taylor nevěděl, jak důležité je mít v takovémto příběhu opravdu přesvědčivého a hrozivého vidláka, který tvrdí dramatickou muziku a nutí titulního hrdinu k maximálnímu výkonu. V tomto smyslu má Christopher Eccleston, jenž ztělesnil úhlavního Thorova nepřítele a dal pořádně zakouřit i jeho milované Jane, ještě jisté rezervy a v záporné části castingu ho válcuje elegantní, nevyzpytatelný a studeně zákeřný Loki slizkého Toma Hiddlestona („Věř mé zlobě“). Zato australský, bytelně osvalený a charismatický import Chris Hemsworth, který prakticky permanentně okupuje filmové plátno, se v Thorovi již komfortně zabydlel, práci s kladivem si evidentně užívá a jen obtížně si lze na jeho místě představit někoho jiného (rozuměj lepšího).

Thor: Temný svět / Natalie Portmanová, Chris Hemsworth
Zdroj: Falcon

Z jedničky sem přechází i vskutku důstojný královský pár: Rene Russoová (která tu má jednu hodně výživnou akční scénu, na kterou dojede) a nikdy neselhávající a nevzdávající se Antony Hopkins, jehož Odin chce vždy bojovat do posledního dechu, který se mu již přece jen trochu krátí. Je to sveřepý bojovník, pořád si věří a na existenciální otázku svého syna, v čem je vlastně lepší než Malekith, věcně odpovídá, že v tom, že vyhraje. Zato Natalie Portmanová měla údajně s natáčením jisté problémy a možná právě to je, spolu se scénářem, který se s jejím partem příliš nemazal, důvodem, proč se jako Thorova pozemská holka drží spíše nevýrazně a vlažně při zemi. O něco (či spíše ještě mnohem hůř) dopadl téměř zneužitý, nahatý či ve spoďárech úchylně pobíhající Stellan Skarsgård, kterého mi bylo místy až trochu líto.

Ve srovnání s Iron Manem nebo Kapitánem Amerikou to pro Thora, jako figuru z čirého fantasy světa, není žádná dávačka a diváckou přízeň si musí svým kladivem tvrdě vymlátit. Dlužno podotknout, že v tomhle ohledu dělá, co může, a řekl bych, že ještě o něco lépe a důrazněji než v jedničce. A všechno je to zarámováno velice profesionálně zvládnutými akčními scénami (kde by bylo možné ještě více a detailněji přitvrdit), velkorysou výpravou a temnou atmosférou, podbarvenou velkolepým soundtrackem s velkým orchestrem a sbory, který tentokrát aranžuje a řídí zkušený Brian Tyler.

Budete-li mít šanci vyhněte se dabované verzi (do distribuce jde i titulkovaná kopie) a klidně oželte formát 3D, který do výživného základního vizuálu žádnou další zásadní a třeskutou spektakulárnost nepřidává. A také neodcházejte před závěrečnými titulky, neboť Marvel do nich, jak bývá jeho zvykem, přilepil něco z toho, co vás čeká příště. Velkorysá megashow Thor: Temný svět své příznivce a milovníky žánru nezklame a dá jim to, co od něj očekávají. A také trochu větší kladivo, než bylo v jedničce, a méně vikingský look titulního hrdiny, který mu určitě více sluší. V zásadě je to jednoduché: Temné síly to zkusily a Thor, který (považte) dozrál do chlapíka, jenž chce být raději dobrý člověk než král, udělal, co musel, aby most mezi světy mohl začít znovu bezpečně fungovat. To dává slušnou naději, že ještě nějaký čas snad v klidu přežijeme.

THOR: THE DARK WORLD / THOR: TEMNÝ SVĚT. USA 2013, 111 min., český dabing / titulky, od 12 let, 2D+3D. Režie: Alan Taylor. Scénář: Christopher L. Yost, Christpher Markus, Stephen McFeely. Kamera: Kramer Morgenthau. Hudba: Brian Tyler. Hrají: Chris Hemsworth (Thor), Natalie Portmanová (Jane Fosterová), Tom Hiddleston (Loki), Stellan Skarsgård (Dr. Erik Selvig), Idris Elba (Heimdall), Christopher Eccleston (Malekith), Adewale Akinnuoye-Agbaje (Algrim), Ray Stevenson (Volstagg), Zachary Levi (Fandral), Rene Russoová (Frigga), Antony Hopkins (Odin). V kinech od 7. listopadu 2013.