Donšajni se do nominací na Oscara neprobojovali

Los Angeles - Donšajni Jiřího Menzela Oscara nezískají. Nepostoupili do užší devítičlenné nominace cizojazyčných filmů. Do souboje o zlatou soškou se pak nakonec dostane pět snímků.

Celkem bylo do soutěže o Oscary přihlášeno rekordních 76 neanglicky mluvených filmů včetně Menzelovy komedie. Český režisér si však další sošku z Hollywoodu nepřiveze. Oscar putoval naposledy do Čech v roce 1997 za film Kolja. Mezi pět nominovaných titulů se naposledy probojovaly v roce 2004 Želary. Menzel získal v roce 1967 Oscara za svůj první celovečerní film Ostře sledované vlaky.

HonNa seznamu devíti postupujících titulů, z nichž do konečného klání postoupí jen pět, jsou snímky jako dánský Hon, italská Velká nádhera, palestinský Omar nebo bosenská Epizoda ze života sběrače železa, které byly uvedeny i v české distribuci. Své zástupce mají v užší nominaci také Německo, Maďarsko, Belgie, Kambodža a Hongkong.


Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) původně zařadila do nominací na Oscara drama Hořící keř režisérky Agnieszky Hollandové, televizní film ale nesplnil podmínky soutěže. Jenže zařazení Donšajnů do bojů o Oscara vyvolalo diskuse. Sám Menzel v říjnu připustil, že jeho film nemá šanci se do užšího výběru na Oscary dostat. Donšajni jsou podle něj „lehoučkou komedií, žádný významný trhák pro velkou soutěž“.

Konečné nominace budou vyhlášeny 16. ledna 2014 a sošky budou vítězům předány 2. března v Los Angeles.