Jeden rozpočet s navýšením, druhý bez něj, popsal svědek v kauze Stoka

U Krajského soudu v Brně pokračuje hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka. Svědek z obžalované firmy Kros-stav ve čtvrtek popsal, že jeho společnost měla potřebné materiály pro zakázky ještě před jejich zveřejněním. Řekl také, že nabídková cena už obsahovala deset až 15 procent, které se za vyhrané zakázky odevzdávaly.

Novináři u Krajského soudu v Brně, který projednává korupční kauzu Stoka
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Svědek David Ž. pracoval v Kros-stavu jako rozpočtář. Uvedl, že tedy zná i spoluvlastníka firmy Lubomíra Smolku, který je i s Kros-stavem mezi obžalovanými. Smolka podle svědka u některých kontraktů dostával podklady pro zakázku včetně projektantského rozpočtu ještě před zveřejněním podmínek.

Podklady měl Smolka dostávat nejdříve od dalšího obžalovaného podnikatele, Pavla Ovčarčina, později od bývalého vedoucího investičního odboru Brna-střed Petra Liškutina (dříve ANO). Ovčarčin už dříve vinu doznal, Liškutin svou vinu odmítl a přiznal přijetí jednoho úplatku.

Svědek popsal, jak se do nabídkového rozpočtu firmy dostávalo oněch deset až 15 procent, které se po realizaci zakázky odváděly jinam. Projektantský rozpočet byl podle něj limitní a šlo o to, zda firma za tuto cenu dokáže zakázku provést včetně odvodu peněz. Svědek měl pak za úkol zpracovat rozpočet, za který firma skutečně dokáže zakázku realizovat.

Většinou byl nižší než rozpočet projektantský. Když to tak bylo, firma se o zakázku po zveřejnění ucházela s tím, že její nabídková cena byla v hranicích projektantského rozpočtu, ale oproti skutečnému stavu navýšena o požadovaná procenta.

Procenta navíc pan Smolka někomu předával, řekl svědek

„Přihlásili jsme se s cenou, aby se vešla do projektantského rozpočtu. Ta už obsahovala požadovanou procentní částku, přihláška tedy obsahovala můj rozpočet plus procenta navíc. Ty pak pan Smolka někomu předával, nevím ale komu,“ uvedl svědek.

Na dotazy obhájců odpověděl, že si nehlídal data zveřejňování veřejných zakázek. To, že někdy podklady dostali dřív, podle něj prý vyplývalo ze situace. Svědek se také například vyjadřoval k výši marže firmy u dotyčných zakázek. Podle něj právě asi 15 procent. Podle něj ale nešlo o tatáž procenta, jako byly úplatky, ale o samostatnou položku. Bez navýšení a marže tak byla cena práce nižší až o 30 procent.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství jako místostarosta městské části Brna-střed hlavou organizované skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici na centrální brněnské části. Švachula vinu popřel. Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek na městské části Brno-střed a také o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části.