Německý regulátor odložil schválení plynovodu Nord Stream 2, žádá změny

Proces schvalování německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 je dočasně pozastaven, německý regulační úřad projektu nyní povolení k provozu nedá. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva, oznámila Spolková agentura pro sítě, která certifikaci provádí. Provozovatel zatím plánuje založit ke správě potrubí v Německu dceřinou společnost, což podle úřadu není dostačující řešení.

Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plynovod je už hotov, k zahájení provozu ale ještě potřebuje získat v Německu certifikát. Země má na certifikaci plynovodu čas do začátku ledna. Jakmile učiní své doporučení, postoupí ho Evropské komisi (EK), která má další dva měsíce na odpověď.

Bez schválení úřadu dodávky plynovodem Nord Stream 2 na německý trh nesmějí. Dodavateli by hrozila pokuta.

  • Plyn pro evropský trh po zprávě o potížích s certifikací zdražil. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v prosinci vzrostla o více než deset procent a dostala se na 88,20 eura (2224 korun) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to data ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující.
  • Zdroj: ČTK

Podle směrnice Evropské unie musejí být provoz potrubí a distribuce plynu od sebe dostatečně odděleny.

Švýcarská společnost Nord Stream 2 AG, za kterou stojí ruská plynárenská společnost Gazprom, se podle Spolkové agentury pro sítě rozhodla založit podle německého práva dceřinou společnost pouze pro německou část plynovodu. Ta by se měla stát vlastníkem německé části potrubí a provozovat ji.

Úřad v úterý ale uvedl, že schvalovací proces pozastavuje do doby, dokud nebude dokončen převod základních aktiv a lidských zdrojů na dceřinou firmu. Až se tak stane, může schvalování pokračovat. Čas na to ale v lednu vyprší.

3 minuty
Události: Certifikace plynovodu Nord Stream 2
Zdroj: ČT24

Rozhodnutí se může lišit od názoru Komise, hrozila by žaloba

I pokud dá Spolková agentura pro sítě projektu zelenou, může trvat až další čtyři měsíce, než se k němu vyjádří Evropská komise, uvedla agentura DPA. Poté bude mít německá síťová agentura další dva měsíce na konečné rozhodnutí, zda projekt schválí.

Rozhodnutí se teoreticky může lišit od názoru Komise. Pak by Německu hrozila žaloba u Soudního dvora Evropské unie. Následně by bylo na lucemburských soudcích, aby rozhodli, zda je rozhodnutí německého úřadu o certifikaci v souladu s právem EU.

Reakce hlavních i vedlejších hráčů

Rozhodnutí Spolkové agentury pro sítě v úterý přivítal šéf ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko. „Německý regulátor sdílí náš postoj, že certifikace se nemůže vztahovat pouze na plynovod v Německu, ale měla by se vztahovat na celý plynovod z území Ruské federace na území Německa,“ sdělil podle agentury Reuters Vitrenko. Ukrajina se staví proti plynovodu Nord Stream 2, protože kvůli němu přijde o příjmy z tranzitu plynu.

Pro Kyjev je čtrteční oznámení Spolkové agentury pro sítě další dobrou zprávou poté, co spolková agentura v pondělí uvedla, že ukrajinské energetické společnosti Naftogaz a GTSOU mají být do německého procesu certifikace zahrnuty.

Za dobré znamení pro Polsko a Evropu označila nynější rozhodnutí německého úřadu i polská plynárenská společnost PGNiG. Dodala, že je potřeba důsledně dodržovat unijní právo a zásadu energetické solidarity. Polsko mnohokrát vyjádřilo vůči projektu Nord Streamu 2 námitky a uvádí, že tento plynovod dál upevní dominantní postavení Gazpromu v regionu. Varšava proto podnikla řadu kroků ke snížení své závislosti na ruských dodávkách plynu.

Hlavní toky plynu do Evropy
Zdroj: Wikipedia.org/ig.ft.com

Německé ministerstvo hospodářství sdělilo, že rozhodnutí úřadu se týká právní struktury organizace. Zdůraznilo, že neodráží to, jak německá vláda hodnotí bezpečnost dodávek. Německá liberální strana FDP a Zelení, kteří spolu se sociálními demokraty (SPD) vyjednávají o příští vládní koalici, pozastavení schvalovacího procesu vítají. „Spolková agentura pro sítě postupuje podle zákona – a to je dobře,“ řekl deníku Rheinische Post německý poslanec za Zelené Oliver Krischer. Podobně se podle agentury DPA vyjádřil i expert FDP Hagen Reinhold.

Projekt prosadila odcházející kancléřka ze strany křesťanských demokratů (CDU) Angela Merkelová, která zůstává ve funkci do doby, než vznikne nová koalice. Přestože součástí nového kabinetu by mohli být Zelení, kteří jsou striktně proti projektu, bylo by podle zdrojů agentury Reuters pro novou vládu velmi obtížné jej zvrátit. A to i proto, že možný příští kancléř, šéf SPD Olaf Scholz, je zastáncem projektu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 13 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 15 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 23 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
29. 3. 2025

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025
Načítání...