Maďarská firma může koupit výrobce letadel Aero Vodochody, rozhodl antimonopolní úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou vlastní skupina Omnipol a maďarský podnikatel András Tombor. Antimonopolní úřad rozhodl v pondělí a jeho rozhodnutí je pravomocné, informoval mluvčí úřadu Martin Švanda v tiskové zprávě. Na rozhodnutí úřadu upozornil server Euro.cz.

Výroba letounu v Aero Vodochody
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

„Úřad konstatoval, že posuzované spojení soutěžitelů nezvýší jejich tržní sílu natolik, aby vedlo ke vzniku nebo posílení dominantního postavení spojujících se soutěžitelů nebo některého z nich, které by mělo za následek podstatné narušení hospodářské soutěže,“ uvedl Švanda. 

Skupina Penta Investments, která Aero Vodochody vlastnila dosud, oznámila jeho prodej letos v červnu. Hodnotu transakce ale ani jedna ze stran nezveřejnila. Podnikatel András Tombor má v kupci Aera, firmě AERO Investments Partners, 51 procent, skupina Omnipol ovládá 49 procent.

Skupina Omnipol, kterou ovládá rodina Hávových, bude v Aeru Vodochody zodpovědná za výkon manažerských práv. Předmětem transakce není společnost Letiště Vodochody, která zůstává v držení Penty Investments. Aero ale může letiště i nadále využívat.

Dlouhodobá spolupráce

Firma Omnipol je s Aerem historicky spjatá, v průběhu uplynulých dekád byla zodpovědná za vývoz většiny letounů z tamní produkce. Od roku 2015 je Omnipol také strategickým partnerem projektu L-39NG, nové generace letounu L-39. Jako padesátiprocentní podílník projektu skupina s Aerem už velmi intenzivně spolupracovala.

Aero Vodochody Aerospace se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v Česku a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě.

Za dobu své stoleté existence vyrobila firma zhruba 11 tisíc letadel. Aero zaměstnává kolem 1350 lidí. Před propuknutím pandemie firma předpokládala, že letos zdvojnásobí tržby téměř na šest miliard korun a vrátí se do černých čísel. Loni bylo její hospodaření kvůli investicím do projektu nového letounu L-39NG ztrátové.

Nový cvičný letoun Aero L-39NG
Zdroj: Aero Vodochody Aerospace