Oracle potvrdil, že uzavře partnerství s majitelem TikToku

Čínská společnost ByteDance své americké aktivity platformy TikTok neprodá ani Microsoftu, o kterém se spekulovalo, ani firmě Oracle, která se objevila také jako jeden ze zájemců. Společnost Oracle s ní místo toho uzavře partnerství, a pokusí se tak společně aktivity TikToku v USA zachránit. Oracle to uvedl v pondělním sdělení, a potvrdil tak dřívější informace čínské státní televize CGTN a dalších médií. Prodat americké aktivity firmě ByteDance v létě nařídil prezident Donald Trump, a to s odkazem na obavy o národní bezpečnost.

Trump minulý měsíc pohrozil, že aplikaci na sdílení krátkých videí TikTok v USA zakáže, pokud ji ByteDance neprodá. Termín prodeje stanovil na 20. září. Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech. Čínská strana reagovala na konci srpna omezením vývozu umělé inteligence.

Platforma TikTok, jejímž prostřednictvím mezi sebou videa sdílejí hlavně náctiletí, má v USA až sto milionů uživatelů. Její vlastník se brání, že by data o uživatelích čínské vládě neposkytl. Nyní přichází zpráva o partnerství s Oraclem.

O tom, že Trumpova administrativa o víkendu obdržela návrh Oraclu, aby se TikTok stal společností se sídlem v USA, v pondělí hovořil americký ministr financí Steven Mnuchin. Dodal, že vláda věc tento týden přezkoumá.

Podle zdrojů Reuters by se měl Oracle stát technologickým partnerem čínské firmy a spravovat data amerických uživatelů. Americká společnost se též snaží získat podíl v amerických aktivitách TikToku.

Agentura Reuters také s odkazem na zdroje uvedla, že zdrojový kód platformy společnost ByteDance neposkytne žádnému ze zájemců.

Už minulý týden média uváděla, že Peking je proti vynucenému prodeji TikToku a byl by raději, kdyby tato aplikace ve Spojených státech skončila. Představitelé Číny mají za to, že by pozici ByteDance i Pekingu vynucený prodej oslaboval. Podle nich je Čína připravena využít kontrolu exportu umělé inteligence k tomu, aby případný prodej aplikace zpozdila, bude-li třeba.

Případnou dohodu musí schválit Trump a s ohledem na regulaci vývozu umělé inteligence i Peking. Bílý dům, ByteDance a Oracle se k věci zatím oficiálně nevyjádřily.