Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu, Peking chystá odvetu

Americký prezident Donald Trump vydal exekutivní příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat. Trumpovo nařízení začne platit za 45 dnů, napsala agentura Reuters. Tento bezprecedentní krok představuje výraznou eskalaci vztahů mezi USA a Čínou a zřejmě vyvolá tvrdou odvetu ze strany Číny, upozorňují agentury AP a Reuters. Peking už naznačil, že podnikne odvetné kroky.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Frank May

Šéf Bílého domu uvedl, že platforma TikTok může být využívána k dezinformačním kampaním ve prospěch čínské komunistické strany a že Spojené státy „musejí podniknout agresivní kroky proti majitelům TikToku, aby chránily svoji národní bezpečnost“. Aplikace pro sdílení videí TikTok patří společnosti ByteDance, WeChat firmě Tencent Holdings.

Čínské ministerstvo zahraničí se proti kroku amerického prezidenta ostře vymezilo. „USA používá národní bezpečnost jako omluvu pro utlačování zahraničních podniků. Jsou to mocenské praktiky. Čína je zásadně proti,“ sdělil mluvčí ministerstva Wang Wen-pin. Mluvčí také varoval před tím, že Peking bude bránit svá práva a své zájmy a USA ponesou následky svého jednání, podrobnosti však blíže nespecifikoval. 

Samotný TikTok podle serveru BBC oznámil, že použije všechny dostupné prostředky k tomu, aby se ujistil, že Trumpovo jednání není protiprávní. Firma Tencent, vlastník sociální sítě WeChat, sdělila, že zatím exekutivní příkaz přezkoumává. 

Trump nedávno pohrozil zákazem TikToku ve Spojených státech, pokud se ByteDance do 15. září nedohodne na prodeji svých aktivit ve Spojených státech s americkou společností Microsoft. Ta již potvrdila, že s ByteDance jedná, a Trump avizoval, že pak už by mu TikTok nevadil, protože data amerických uživatelů by zůstala v USA a nehrozilo by, že se k nim dostane čínská vláda.

Jak informoval list Financial Times (FT), americký softwarový gigant Microsoft se zajímá o převzetí veškerých aktivit aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok mimo Čínu, kromě USA tedy i v Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Podle zdrojů listu FT však nyní usiluje také o aktivity TikToku v Evropě a na ostatních trzích, kde aplikace pod tímto názvem působí. Zájem Microsoftu se ale netýká Číny, kde společnost ByteDance svou aplikaci provozuje pod názvem Douyin. 

Tiktok má ve Spojených státech sto milionů uživatelů. Aplikace WeChat není v zemi tak oblíbená. Celosvětově má více než jednu miliardu uživatelů, avšak převážně v Číně. Hojně ji také využívají Číňané žijící mimo vlast jako hlavní platformu pro komunikaci s rodinou a přáteli. Její majitel Tencent je druhou nejhodnotnější čínskou firmou po internetovém obchodu Alibaba.

Není jisté, zda Trump má pravomoc aplikace zakázat, poukazují analytici 

Analytici upozorňují, že není jisté, zda má prezident zákonnou pravomoc zakázat aplikace v USA. Formulace příkazů je nejasná a podle některých odborníků se zdá, že jejím cílem je odstranit aplikace z obchodů Applu a Googlu, což by znamenalo, že by nebylo možné aplikaci distribuovat v USA.

Jak upozornila profesorka technologické etiky z Notredamské univerzity Kirsten Martinová, příkaz nezakazuje Američanům používání TikToku. Dodává, že takové nařízení by v první řadě nebylo možné vymáhat. „Pokud je cílem přimět náctileté, aby přestali používat TikTok, nejsem si jistá, zda exekutivní příkaz jim v tom zabrání,“ uvedla. „Každý náctiletý ví, jak používat VPN (virtuální privátní síť). Budou předstírat, že jsou v Kanadě.“

Profesor práva z Vanderbiltovy univerzity Timothy Meyer také upozorňuje, že by bylo obtížné zakázat lidem používat aplikace, pokud je už mají. A to i v případě, pokud by byla zakázána jejich nabídka v obchodech.

Někteří také upozorňují na logiku nařízení, které nazvalo TikTok hrozbou pro národní bezpečnost. „Buď jsme hrozbu tři roky přehlíželi, nebo se prostě objevila najednou, a přesto čekáme 45 dní,“ řekl odborník na čínsko-americké obchodní vztahy z výzkumného institutu American Enterprise Institute Derek Scissors.

Agentura DPA napsala, že současným exekutivním příkazem Trump zvyšuje tlak na to, aby se obchod mezi Microsoftem a provozovatelem TikToku uskutečnil.