Čínská ekonomika oživila z koronavirového šoku, ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) se v meziročním srovnání ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšil o 3,2 procenta, což bylo více, než čekali analytici. V prvním kvartále ekonomika naopak klesla o rekordních 6,8 procenta kvůli omezením, která měla zabránit šíření nemoci covid-19. K oživení přispěla stimulační opatření, jejichž cílem je zmírnit šok z koronavirové krize, uvedla agentura Reuters.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali růst jen o 2,5 procenta. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci HDP za duben až červen stoupl o 11,5 procenta, zatímco analytici čekali zvýšení jen o 9,6 procenta. V prvním kvartálu ekonomika mezičtvrtletně klesla o 9,8 procenta. Za celé první pololetí se HDP snížil o 1,6 procenta, uvedl čínský statistický úřad.

Navzdory oživení je údaj za druhé čtvrtletí nejslabším čtvrtletním růstem od 90. let minulého století, kdy Čína začala čtvrtletní údaj sledovat, upozornila agentura AP.

„Obecně je nutno říct, že čísla překonávají očekávání, také ale tato čísla ukazují, že čínský spotřebitel zaostává v příběhu oživení,“ uvedl stratég banky NAB Rodrigo Catril. „Je to hodně příběh oživení vedený vládními stimuly, které jsou zaměřené hodně na stranu průmyslu. Spotřebitelé zůstávají velmi obezřetní.“

Čína, kde se nový typ koronaviru objevil loni v prosinci a začal se odtud šířit do ostatních částí světa, byla první ekonomikou, která se uzavřela, a je také první, která zahájila zdlouhavý proces oživení poté, co komunistická vláda v březnu oznámila, že je nemoc v zemi pod kontrolou.

Zpracovatelský průmysl a některá další odvětví se již vrátila zpět na obvyklou provozní úroveň. Výdaje spotřebitelů jsou ale slabé kvůli obavám ze ztráty pracovních míst. Kina a některé další podniky stále zůstávají zavřené a v platnosti je i omezení cestování.

Vláda zavedla řadu opatření, aby oživila ekonomiku zpustošenou koronavirem a podpořila zaměstnanost, včetně vyšších fiskálních výdajů, daňových úlev a snížení úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv bank.

Spotřeba a investice ale stále stagnují

Čínská ekonomika však stále není mimo nebezpečí, protože spotřeba i investice stagnují, což naznačuje, že vláda bude zřejmě muset přijít s další pomocí, aby posílila oživení.

Další aktuální statistické údaje ukázaly, že průmyslová výroba v červnu meziročně stoupla o 4,8 procenta po květnovém zvýšení o 4,4 procenta a zaznamenala růst třetí měsíc za sebou. Maloobchodní tržby však meziročně klesly o 1,8 procenta, mnohem více než se čekalo, a nižší byly již pátý měsíc za sebou. Investice do dlouhodobého majetku v první polovině roku klesly meziročně o 3,1 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Máte nárok na bezúročný úvěr, nebo na dotaci? Jak na Novou zelenou úsporám

Začíná příjem žádostí do další fáze programu Nová zelená úsporám (NZÚ), který motivuje k investicím do úprav budov, aby bylo jejich vytápění ekologičtější a ekonomičtější. Nově má program dva směry, kterými stát rekonstrukce podporuje – bezúročné úvěry a přímé dotace. Majitelé rodinných domů, bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (SVJ) mohou získat bezúročný úvěr. Na nízkopříjmové domácnosti v bytových domech lze k tomu získat dotační bonus až 120 tisíc. Nízkopříjmoví vlastníci rodinných domů pak mohou dosáhnout na dotaci.
před 3 hhodinami

VideoNová zelená úsporám opět startuje, doznala ale změn

Po víc než půlroční pauze stát znovu podpoří renovace budov, které mají snížit spotřebu energií a účty za ně. Startuje opět Nová zelená úsporám. Dotaci ale získají už jen zranitelné domácnosti. Pro ostatní budou k dispozici bezúročné úvěry. Fond životního prostředí začne přijímat elektronické žádosti ve čtvrtek od deseti hodin. S přípravou žádostí by měli pomoct energetičtí poradci, a to nejen zranitelným domácnostem. Novinkou, kterou budou zájemci o podporu potřebovat, nebo aspoň řada z nich, je renovační pas. To znamená posouzení, jaká opatření by v budovách měli udělat, a to i po jednotlivých etapách. Nová zelená úsporám by měla pokračovat průběžně a podle současného nastavení podpory trvat až do podzimu 2029.
před 8 hhodinami

Záměr zestátnit ČEZ je pro občany nevýhodný, tvrdí skupina odpůrců

Proti záměru zestátnit výrobu energetické skupiny ČEZ vystoupila skupina deseti signatářů otevřeného dopisu adresovaného premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Patří mezi ně například bývalý předseda vlády a exguvernér centrální banky Jiří Rusnok, bývalý generální ředitel ČEZu Jaroslav Míl nebo předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Chystané rozdělení firmy je dle nich nevýhodné pro občany a pomůže jen minoritním vlastníkům společnosti.
před 16 hhodinami

Jídlo i vitaminy se mohou ve výdejních boxech přehřát

Potravináři varují před doručováním potravin a doplňků stravy do výdejních boxů. V samoobslužných boxech může být i 50 stupňů Celsia, hrozí tak třeba zkažení potravin, uvedl mluvčí komory Marek Zemánek. Lidé si touto cestou často nechávají posílat pečivo, nápoje, müsli tyčinky či vitaminy.
včera v 07:47

ČEZ založil dceřinou firmu ČEZ Energy, dle analytiků jde o krok k zestátnění

Energetická skupina ČEZ v úterý založila svou dceřinou firmu s názvem ČEZ Energy. Do ní chce v následujících měsících vyčlenit prodej a distribuce energií, obchodování nebo energetické služby, řekl serveru iRozhlas.cz předseda představenstva a generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. Vyčlenění nevýrobní části podniku do nové firmy je podle analytiků zásadním krokem pro připravované zestátnění společnosti. ČEZ chce krok stihnout do konce prvního čtvrtletí příštího roku, následně chce vedení skupiny pro novou firmu hledat investory.
23. 6. 2026

Dubaj ztrácí image „bezpečného přístavu“. Saúdi se radují

Dubaj si v uplynulých letech vybudovala pověst oázy stability v neklidném regionu, čímž lákala ve velkém investory i turisty. Nedávné íránské útoky ale způsobily, že se byznysový model založený na službách otřásá v základech. Příliv kvalifikovaných pracovníků naopak hlásí Saúdská Arábie či Katar. Ekonomická krize ale tíží všechny země Perského zálivu.
23. 6. 2026

Britové před dekádou rozhodli o brexitu. Nyní toho většina lituje

Před deseti lety britští voliči v referendu rozhodli o vystoupení Británie z Evropské unie. Tehdejší premiér David Cameron jej prezentoval jako „událost jednou za život“, která definitivně vyřeší otázku napjatého vztahu Británie k EU. Po bezmála tříletém vyjednávání a výměně dvou premiérů Británie na konci ledna 2020 opustila formálně EU po 47 letech. V současnosti většina Britů v průzkumech veřejného mínění říká, že brexit byl chybou. A objevil se i nový termín „brejoin“, což je hovorový výraz pro potenciální návrat Británie do EU.
23. 6. 2026

Ve sto letech zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan

Ve věku sta let zemřel vlivný americký ekonom a někdejší šéf centrální banky (Fed) Alan Greenspan. V pondělí o tom informovala televize NBC s odvoláním na ekonomovu manželku Andreu Mitchellovou. Příčinou úmrtí byly komplikace spojené s Parkinsonovou nemocí. V čele Fedu stál Greenspan do roku 2006, celkem osmnáct let, kdy byl často označován za druhého nejmocnějšího člověka v zemi.
22. 6. 2026Aktualizováno22. 6. 2026
Načítání...