Paliva v Česku dál zdražují. Trend bude podle analytiků pokračovat, ale zvolní

Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět rostly o desítky haléřů. Benzin Natural 95 zdražil o 35 haléřů na průměrných 27,39 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 26,97 koruny za litr, což je o 29 haléřů více než minulou středu, vyplývá z informací na webu firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Ceny pohonných hmot v Česku rostou od půlky května. Předtím od poloviny ledna naopak klesaly. Podle analytiků budou zdražovat i nadále, trend ale postupně zeslábne.

„Pohonné hmoty zdražují navzdory stabilní ceně ropy Brent, která se v podstatě od počátku června obchoduje okolo hranice 40 dolarů za barel. Ze strany provozovatelů čerpacích stanic tak opětovně dochází k navyšování marží, když využívají oživení poptávky po palivech. Vzhledem k relativně solidní konkurenci na českém trhu však není tato situace dlouhodobě udržitelná, což by mělo limitovat další výraznější zdražování,“ řekl analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Očekává, že ceny pohonných hmot v Česku v příštím týdnu dále vzrostou, a to zhruba do deseti haléřů na litr.

„Ceny pohonných hmot pokračují v růstu a čerpací stanice tradičně začínají reagovat zpožděně na vývoj ceny ropy na světových trzích. Cena ropy Brent však není o moc výše, než byla na začátku června, i přesto je cena benzinu a nafty o zhruba korunu dražší. Poptávka po pohonných hmotách však spolu s letními měsíci bude zrychlovat a čerpací stanice si pravděpodobně chtějí udržet své luxusní marže,“ dodal analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Za uplynulých třicet dní tak podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy ropa Brent zdražila přibližně o 5,3 procenta. Za stejnou dobu například benzin Natural 95 v Česku zdražil o 4,4 procenta.

„Vzhledem k tomu, jakou část ceny benzinu či nafty v Česku cena ropy tvoří, je tempo zdražování pohonných hmot výraznější než tempo zdražování ropy. To signalizuje, že čerpací stanice si navyšují marže a takto navýšenými maržemi si ,lížou si rány‘ po úderu koronaviru. Během vrcholící koronavirivé krize musely jít postupně s maržemi hluboko dolů, aby v situaci citelně omezené poptávky vůbec něco prodaly. Nyní se tedy snaží o kompenzaci a navyšují cenu pohonných hmot více, než by odpovídalo růstu cen ropy,“ konstatuje Kovanda.

Přesto podle něho české řidiče čeká levné léto. „V souhrnu by paliva mohla být levnější dokonce i než v letní sezoně krizového roku 2009, kdy kvůli tehdejšímu ochabnutí globální poptávky se cena nafty pohybovala převážně rovněž v pásmu od 26 až 27 korun za litr, ovšem cena benzinu kolísala převážně v rozmezí od 28 do 29 korun. V souhrnu tak letošní léto bude pro motoristy pravděpodobně nejlevnější za posledních skoro 20 let,“ dodal.

Nejvíce zaplatí řidiči za paliva v Praze, nejméně ve Zlínském kraji 

Nejvíce zaplatí řidiči za paliva v Praze. Natural 95 se v hlavním městě prodává průměrně za 28,42 koruny za litr, nafta tam stojí v průměru 28,20 koruny za litr. V žádném jiném regionu se průměrné ceny pohonných hmot přes 28 korun nedostaly.

Naopak nejlevnější jsou benzin i nafta ve Zlínském kraji. Natural se tam stále drží pod hranicí 27 korun, prodává se průměrně za 26,90 koruny za litr. Nafta stojí u tamních čerpacích stanic v průměru 26,46 koruny za litr.