Akcie v USA jsou na rekordech, i díky zlepšení obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek pokračovaly v růstu na nové rekordy a technologický index Nasdaq poprvé překonal hranici 9000 bodů. K růstu přispěl optimismus ohledně dalších obchodních vztahů mezi USA a Čínou a posílení internetového prodejce Amazon.com po zprávách o vysokých tržbách v předvánočním období, uvedla agentura Reuters. Naděje v to, že by čínsko-americká obchodní válka mohla už brzy skončit, vyhnala také vzhůru ceny ropy. Ty stouply o zhruba jedno procento na nejvyšší hodnoty za více než tři měsíce.

Obchodníci se vrátili na trh po vánočních svátcích. Trhy ve čtvrtek tak reagovaly na komentář Pekingu, že je v úzkém kontaktu s Washingtonem kvůli obchodní dohodě. Oznámení přišlo poté, co americký prezident Donald Trump mluvil o slavnostním podepsání první fáze obchodní dohody.

Zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou vyvolalo na americkém akciovém trhu vlnu růstu na nové rekordy. Do konce roku zbývá jen několik dní a index S&P 500 již od počátku roku stoupl o 29 procent, což je nejvyšší roční růst od roku 2013.

Index Dow Jones stoupl o 105,94 bodu, tedy 0,37 procenta, na 28.621,39 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 16,53 bodu, neboli 0,51 procenta, na 3239,91 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 69,51 bodu, čili 0,78 procenta, na 9022,39 bodu.

Tržby internetových obchodů jsou také rekordní

Akcie Amazonu ve čtvrtek posílily o 4,5 procenta v reakci na zprávu společnosti Mastercard, že američtí spotřebitelé letos v předvánočním období více utráceli na internetu a tržby internetových obchodů stouply na nový rekord, napsala agentura Reuters.

Zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou zvýšilo zájem investorů o rizikovější měny a pomohlo k růstu dolaru vůči jenu na téměř dvoutýdenní maximum. Dolar však oslaboval vůči většině dalších měn, včetně těch citlivých na vývoj zahraničního obchodu, jako australský a novozélandský dolar. Objem obchodování byl kvůli vánočním svátkům v některých obchodních centrech nízký.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,1 procenta na 97,54 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,1 procenta na 1,1102 USD, k jenu však stoupl o 0,2 procenta na 109,64 JPY. Euro vůči jenu vzrostlo o 0,3 procenta na 121,72 JPY.

Ceny ropy zamířily vzhůru

Ceny ropy ve čtvrtek stouply o zhruba jedno procento na nejvyšší hodnoty za více než tři měsíce. Severomořská ropa Brent v závěru obchodování zdražila o 1,1 procenta na 67,92 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vzrostla o 0,9 procenta na 61,68 dolaru za barel.

Čína ve středu oznámila, že je v kontaktu se Spojenými státy kvůli oficiálnímu podpisu první fáze obchodní dohody. Výhled na dokončení dohody pomohl k růstu akciových trhů v USA na nové rekordy, což podpořilo i ceny ropy, které často kopírují vývoj akciových trhů.

Zhruba 17 měsíců trvající obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa zpomaluje globální ekonomický růst a má negativní dopad na poptávku po ropě. 

Ropa Brent však již letos stoupla o 25 procent. Způsobila to dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, včetně Ruska, o omezení těžby ropy.

K čtvrtečnímu růstu přispěla také zpráva amerického ropného institutu API o vývoji zásob ropy. Ty v uplynulém týdnu klesly o 7,9 milionu barelů, mnohem více, než čekali analytici. Zpráva o stavu zásob vydávaná americkým vládním energetickým úřadem bude kvůli vánočním svátkům zveřejněna až v pátek, napsala agentura Reuters.