Saúdský trh s ropou bude po útocích plně v chodu do konce září, slíbil ministr

Saúdská Arábie podle svého ministra energetiky obnovila 50 procent produkce ropy, která byla zastavena po sobotních útocích na těžební zařízení v zemi. Uvedla to agentura AP. Ministr princ Abdalazíz bin Salmán také řekl, že saúdskoarabský trh s ropou bude plně funkční do konce září. USA údajně našly místo v Íránu, odkud odstartovaly drony s raketami proti zařízením. 

K útokům na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco se přihlásili jemenští povstalci, Spojené státy z nich obvinily Írán. „Nevíme zatím, kdo stál za útoky na Aramco a co bylo jejich cílem,“ řekl na úterní tiskové konferenci princ Abdalazíz bin Salmán.

Uvedl, že království bude muset podniknout přísná opatření, aby zabránilo dalším podobným incidentům.

Hledání místa, odkud startovaly drony

Spojené státy našly přesné místo v Íránu, odkud odstartovaly drony s raketami proti saúdskoarabským ropným zařízením. Oznámila to v úterý americká televize CBS s odvoláním na informované vládní úředníky. Víc než dvacet bezpilotních aparátů s křídlatými raketami startovalo z míst v jižním Íránu na severním konci Perského zálivu, uvedla televize.

Podle zdrojů CBS byla saúdskoarabská protivzdušná obrana v posledních měsících zaměřena na jih, aby odvrátila případný útok Húsíů. Proti dronům mířícím na Saúdskou Arábii ze severu byla ale obrana bezmocná. Jedna z vypálených raket protnula kuvajtský vzdušný prostor. USA spolupracují s řadou zemí, aby mohly dostupná data analyzovat, uvedla CBS.

Americký tým na místě zásahu identifikoval konkrétní typy dronů a křídlatých raket. Jejich zbytky jsou uskladněny v zařízení nedaleko Rijádu, kde američtí experti provedou „velmi přesvědčivé forenzní šetření“, jež dokáže íránskou odpovědnost za „koordinovaný útok“ na Saúdskou Arábii. Důkazem mají být i rekonstrukce radarových dat, která mají dokumentovat letovou dráhu útočících aparátů, oznámila CBS.

Útoky způsobily zhruba poloviční pokles těžby v Saúdské Arábii, která je největším světovým vývozcem ropy. Země je zároveň takzvaným dodavatelem poslední instance, na kterého se spoléhalo v době nečekaného výpadku dodávek jinde.

Ceny ropy se v úterý kvůli vyhlídkám na brzké obnovení těžby v Saúdské Arábii výrazně snižovaly po prudkém pondělním nárůstu. Kolem 20:00 našeho času vykazovala severomořská ropa Brent pokles o 6,4 procenta na 64,64 dolaru za barel. Pondělní obchodování zakončila s poklesem o téměř 15 procent.

Americký prezident Donald Trump v reakci na vývoj cen ropy řekl, že podle něho nebude nutné uvolňovat strategické rezervy této suroviny. „Nemyslím si, že to bude potřeba,“ citovala Trumpa agentura Reuters.