Do čela Mezinárodního měnového fondu míří Bulharka Kristalina Georgievová

Kandidátkou Evropské unie do čela Mezinárodního měnového fondu bude Bulharka Kristalina Georgievová, bývalá eurokomisařka a současná výkonná ředitelka Světové banky. V hlasování zvítězila nad Nizozemcem Jeroenem Dijsselbloemem, bývalým šéfem euroskupiny. Měla by tak nahradit Francouzku Christine Lagardeovou, která se v listopadu stane šéfkou Evropské centrální banky. 

Výkonná ředitelka Světové banky Kristalina Georgievová, jež se zřejmě stane šéfkou MMF
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

EU v pátek hledala nástupce za Lagardeovou. Kandidáti na obsazení funkce šéfa MMF se mají přihlásit do 6. září, nástupce Lagardeové by pak měl být znám do 4. října. Je zvykem, že funkci šéfa MMF vykonává Evropan, zatímco šéfem sesterské Světové banky bývá Američan. 

Po dvou kolech hlasování a více než 12 hodinách se vládám EU nakonec podařilo shodnout se na novém kandidátovi. Aby mohl být jmenován, musel dostat 55 procent hlasů z 28 států EU, které mají na celkové populaci podíl nejméně 65 procent. Do užšího výběru se původně kromě Dijsselbloema a Georgievové dostali také bývalý eurokomisař Olli Rehn z Finska, dále španělská ministryně hospodářství Nadia Calvinová a současný šéf euroskupiny Portugalec Mario Centeno.

Zbývající tři kandidáti se ale nakonec stáhli. Centeno odstoupil už ve čtvrtek – uvedl, že bude k dispozici, pokud bude potřeba najít kompromisní řešení. Rehn a Calvinová se stáhli po prvním kole hlasování.

Georgievová je výkonnou ředitelkou Světové banky (SB) a podle zdrojů ji prosazovaly hlavně státy jižní a východní části EU. Její kandidatura však bude vyžadovat změnu pravidel, protože kandidát na post šéfa MMF musí být mladší 65 let, což Georgievová nesplňuje (v srpnu jí bude 66 let).

Prezident Světové banky Jim Yong Kim se rozhodl letos na přelomu ledna a února odstoupit z funkce, ve které strávil více než šest let. Nynější funkční období Kima přitom mělo vypršet až v roce 2022. Jeho prozatímním nástupcem se v únoru stala právě Georgievová, ta nyní vykonává funkci výkonné ředitelky. Prezidentem Světové banky je v současné době Američan David Malpass.

Lagardeová vystřídá ve funkci šéfa ECB Itala Maria Draghiho. Ten už v červenci vyloučil, že by o funkci v čele MMF usiloval.