Aktivisté Greenpeace přerušili valnou hromadu ČEZu, vnikli do sálu

Šest aktivistů ekologické organizace Greenpeace vniklo do sálu kongresového centra Cubex, kde se koná valná hromada energetické společnosti ČEZ, a přerušili zhruba na 45 minut jednání. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Další zhruba dvacítka stála v přísálí nad schodištěm.

Aktivistka Greenpeace s kostýmem znázorňujícím uhlí
Zdroj: ČTK Autor: Tomáš Čížek

Zhruba ve 12:45 se z přísálí začal ozývat hluk a rány. Pořadatelé se snažili zablokovat vstup do sálu, ale šestice protestujících pronikla až před řečnický pult. Rozvinuli tam transparenty s nápisy „Zastavte prodej Počerad“ a „Climate change starts here“ (Změna klimatu začíná zde). Předseda valné hromady Petr Kasík poté jednání přerušil. Asi po 20 minutách začali s aktivisty vyjednávat přivolaní policisté.

„Pokud máte na ruce pásku, a jste tím pádem řádně zaregistrovaní akcionáři, můžete v sále zůstat. Ale musíte si stoupnout ke zdi dozadu. Tady byste bránili ostatním akcionářům ve výhledu,“ řekl aktivistům Kasík. Protestující však odmítali výzvy splnit. Valná hromada nakonec mohla znovu pokračovat asi po 45 minutách, když aktivisté na výzvu policie v poklidu opustili budovu.  

Organizace Greenpeace se snažila zviditelnit ještě před začátkem valné hromady. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí. Když ji pořadatelé vyzvali, aby masku sundala, ukázalo se, že má na sobě pouze spodní prádlo. Podle informací ČTK ji organizátoři nakonec dovnitř nepustili. 

Podle protestujících chce ČEZ elektrárnu prodat Severní energetické, což by prodloužilo její provoz o řadu let. Greenpeace na základě dat ze systému obchodování s emisními povolenkami, které zveřejnila Evropská komise, označila už dříve elektrárnu Počerady za největšího znečišťovatele v Česku. 

Elektrárna loni vypustila do atmosféry nejvíce oxidu uhličitého, přes 5,5 milionu tun. Na druhém místě skončila další elektrárna společnosti ČEZ Tušimice II s více než 4,4 milionu tun CO2, třetím největším znečišťovatelem byla elektrárna Chvaletice ze skupiny Seven Energy finančníka Pavla Tykače.