„Nekrm brouka“. Lesníkům se naskýtá vhodný čas likvidovat stromy napadené kůrovcem

Vrcholí první letošní rojení kůrovce. Lesníci by tak měli likvidovat napadené stromy, aby bránili jeho šíření. Loni měl až čtyři generace, letos ho zpomalil chladný květen. Kalamita ale zasahuje další oblasti, těžba dřeva proto může být letos opět rekordní. Projekt nazvaný Nekrm brouka radí majitelům lesů, jak postupovat při boji s kůrovcem.

Video Události
video

Události ČT: Kácení kvůli kůrovci

Loňský rok ukázal, že z jednoho kůrovcového stromu může být snadno další stovka. Právě teď je přitom klíčová chvíle, kdy vlastníci lesů mají vyhledávat napadené stromy a likvidovat je.

Hlavně malým majitelům a v místech, kde se kalamita teprve rozvíjí, s tím pomáhá projekt nazvaný Nekrm brouka. Jeho web shrnuje desatero rad, jak postupovat, stejně tak popisuje projevy škůdce. Patří mezi ně takzvané drtinky na kůře, vletové otvory a zelené jehličí opadané pod stromem.

Jak se bude kůrovci letos dál dařit, bude záležet na počasí. „Řekněme, že průměrná hodnota je zhruba šest týdnů, kdy musíme stromy najít, vytěžit a sanovat. Pokud bude počasí chladnější, může to být až osm týdnů, pokud bude teplejší, může to být i pět týdnů,“ přiblížil předseda skupiny Czech Forest Jan Příhoda.

Těžba dřeva na vrcholu, extrém bude zřejmě pokračovat

Loni se v Česku vytěžilo bezprecedentních skoro 26 milionů kubíků dřeva, naprostá většina kvůli kalamitě. Oproti normálu se teď v lesích pracuje na 160 procent.

„Čísla ukazují, že minimálně 20 milionů bude napadeno v letošním roce, to znamená, že extrémní těžby, nahodilé těžby budou probíhat i v letošním roce,“ poznamenal náměstek ministra zemědělství Patrik Mlynář.

Děkan Fakulty lesnické a dřevařské ČZU Marek Turčáni tvrdí, že kůrovec úspěšně pokračuje ve svém tažení Českou republikou. „Musím říct, že v některých oblastech už vlastně živé lesy nejsou,“ upozornil.

Rozhodující boj se o ně povede letos na Vysočině, ale škody hrozí kdekoliv.