Voní to jako muffin nebo croissant, ale je to molitan. Inspekce varuje před věrnými napodobeninami z Číny

Velmi zdařilé napodobeniny dortíků – muffinů a obložených croissantů, oblíbených u dětí, objevila v kamenné provozovně na Tachovsku Česká obchodní inspekce (ČOI) pro Plzeňský a Karlovarský kraj. Jsou vyrobené z molitanu a sladce voní. Rizikem při požití jsou pak zažívací problémy až po možnost zadušení malou částí, varuje ČOI.

Napodobenina muffinu
Zdroj: ČTK/Inspektorát ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj

„Svým tvarem a barevným provedením věrně napodobují originál včetně konzistence. Materiál je také příjemný, měkký, z pěnového tvrdšího molitanu a odpovídajícím způsobem i voní. Zejména muffin svým vanilkovým aroma přímo vybízí k ochutnání,“ uvedl ředitel obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

Také croissant voní „opravdově“ po uzenině a zelenině. Tyto velmi kvalitně provedené produkty jsou podle Řezáče obzvláště nebezpečné, neboť nejen malé děti nebo senioři, ale i běžní dospělí mohou výrobek bez problémů zaměnit za potravinu. Rizikem jsou pak zažívací problémy až po možnost zadušení malou částí, která by dětem neměla přijít do úst. „Navíc tyto výrobky, které byly nabízeny v transparentních krabicích po šesti kusech, byly deklarovány jako hračky pro děti,“ dodal ředitel.

Šlo o čínské produkty distribuované polským dovozcem. ČOI na místě zakázala jejich prodej a odvezla si vzorky, na něž nechá zpracovat odborný posudek. „Tím se prokáže nebezpečnost,“ uvedl. Pokuty se mohou v krajním případě vyšplhat do milionů korun.

Zdroj: ČTK/Inspektorát ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj

V minulosti inspekce na západě Čech zachytila svíčky z vosku ve tvaru jablka, křížaly z jablek a hrušek a napodobeniny marcipánových zákusků. Byly ale výrazně primitivněji provedené. V tomto aktuálním případě se podle inspekce jedná totiž o jednu z nejzdařilejších napodobenin muffinů a obložených croissantů, který byly kdy na západě Čech zaznamenány, uvádí ČOI.

ČOI při kontrolách mimo jiné sleduje, zda se na trhu nevyskytují výrobky nebezpečné svou zaměnitelností s potravinami, a to na základě zákona o ochraně spotřebitele. Jde hlavně o více či méně zdařilé napodobeniny ovoce, bonbónů či zákusků. „Ty mohou upoutat pozornost dětí či osob se sníženou rozpoznávací schopností, které je mohou zaměnit se skutečnou poživatinou,“ dodal ředitel.