Itálie přepracovávat rozpočet nehodlá. „Neustoupíme“, prohlásil Salvini

Itálie chce vzdorovat tlaku Evropské komise (EK) na přepracování návrhu italského rozpočtu na příští rok. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedli představitelé italské vlády. Komise ve středu potvrdila své původní hodnocení, podle něhož je návrh rozpočtu v závažném nesouladu s jejími doporučeními.

Italský vicepremiér Matteo Salvini
Zdroj: Reuters Autor: Remo Casilli

Podle italské vládní koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu. „Neustoupíme,“ prohlásil v rozhovoru se státní televizí Rai vicepremiér Matteo Salvini, který je šéfem vládní strany Liga Severu. „Nevynakládáme tyto peníze náhodně. Záměrem je, aby Itálie rostla,“ dodal.

Vicepremiér Luigi Di Maio, který je šéfem vládního Hnutí pěti hvězd (M5S), vyloučil možnost, že by vláda změnila rozpočtové plány před volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční v květnu příštího roku. Uvedl nicméně, že vidí prostor pro dialog s Evropskou komisí.

Italský premiér Giuseppe Conte prohlásil, že Řím není připraven ustoupit, pokud jde o obranu rozpočtových zájmů Itálie. Zároveň ale vyzval obě strany ke klidnějšímu přístupu, který by podpořil důvěru investorů. Conte se v sobotu setká s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Po středečním stanovisku Komise mají členské země EU dva týdny na vlastní posouzení situace. Pokud budou se stanoviskem souhlasit, připraví Evropská komise disciplinární řízení i nová doporučení, jak by mohla Itálie svůj schodek napravit. Na konci řízení mohou zemi hrozit i finanční sankce.