Kupní síla Čechů se zvětšuje. V evropském žebříčku Česko poprvé přeskočilo Řecko

Česko si v pořadí evropských zemí podle úrovně průměrné kupní síly na obyvatele polepšilo o tři příčky na 23. místo. Poprvé tak Česká republika přeskočila Řecko. Vyplývá to ze studie GfK Kupní síla Evropy 2018, která mapuje kupní sílu 42 evropských zemí.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

„Zvýšení průměrné kupní síly obyvatel České republiky v roce 2018 je dáno jednak ekonomickým růstem, významnou měrou se však vůči zbytku Evropy projevilo také zvýšení kurzu koruny vůči euru, umožněné zrušením měnových intervencí ČNB v dubnu předchozího roku,“ uvedl konzultant GfK František Diviš.

Česko letos předstihlo Slovensko, Lotyšsko a Řecko. V případě Řecka se tak stalo vůbec poprvé roku 1990. Kupní síla Čechů dosahuje 66,4 procenta evropského průměru.

Z bývalých zemí východního bloku Česko zaznamenalo letos třetí nejlepší výsledek po Slovinsku, kde je kupní síla na 82 procentech evropského průměru, a Estonsku (66,5 procenta).

Na prvním místě zůstalo Lichtenštejnsko, kde tento ukazatel dosahuje 457,9 procenta. Druhé je Švýcarsko. Na opačném pólu figurují východoevropské země Moldávie s necelými 13 procenty evropského průměru a Ukrajina (9,2 procenta).

Průměrný Evropan má disponibilní příjem ve výši 14 292 eur (371 tisíc korun) na osobu a rok.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 8,6 procenta na 31 851 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda reálně vyšší o 6,2 procenta. Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,4 procenta na 27 236 korun.