Argentina dostane od MMF větší půjčku. Nesmí ale sáhnout na kurz své měny

Argentinská vláda se ve středu dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na nových podmínkách úvěru, který má jihoamerické zemi pomoci z krize doprovázené hlubokým poklesem domácí měny. Země dostane 57 miliard dolarů (1,24 bilionu korun), tedy o sedm miliard více než podle původního plánu. Tamní centrální banka ale výměnou za to prakticky nebude zasahovat do kurzu pesa.

Šéfka MMF Christine Lagardeová a argentinský ministr hospodářství Nicolás Dujovne
Zdroj: Reuters

Argentina usilovala o posílení tříletého úvěrového programu a o rychlejší uvolňování peněz. Mezinárodní měnový fond přistoupil na to, že již do konce letošního roku obdrží země 13 miliard místo původně slíbených šesti miliard a do konce roku příštího 22 miliard namísto jedenácti miliard.

„Argentinská centrální banka se rozhodla přijmout režim plovoucího směnného kurzu bez intervencí,“ řekla podle agentury Reuters šéfka MMF Christine Lagardeová. Mírné zásahy do kurzu měny má Argentina povoleny pouze v případě jejího extrémního oslabení.

Odbory protestují proti úsporným opatřením

Argentině se nedaří zbavit se cyklických finančních krizí, které za posledních 60 let postihly zemi každé desetiletí. Naposledy to bylo v roce 2002, kdy krize uvrhla miliony Argentinců ze střední třídy do chudoby a otřásla důvěrou investorů v ekonomiku závislou na komoditách.

Také nynější krize, k níž přispělo i ničivé sucho, vyvolává v řadě obyvatel země obavy z úsporných opatření, která musí země kvůli úvěrům plnit. Argentinské odbory uspořádaly v úterý celostátní stávku na protest proti úsporné politice pravicového prezidenta Mauricia Macriho.

Stávka v Buenos Aires
Zdroj: Reuters
Autor: Marcos Brindicci

Trhy se naopak obávají, že Macri nebude schopen potřebné kroky prosadit v parlamentu. Patří mezi ně například uvalení cel na vývoz těžící z poklesu hodnoty domácí měny, které Macri oznámil počátkem září. Prezident věří, že mu rychlejší uvolnění záložního úvěru umožní splácet dluhy země v příštím roce.