Tři úředníci ministerstva průmyslu podle žalobců způsobili škodu 4,5 miliardy

Škodu přes 4,5 miliardy korun způsobili podle vrchního státního zastupitelství tři úředníci ministerstva průmyslu a obchodu. Podle žalobců se tak stalo v souvislosti s dohodou mezi ministerstvem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) o vytvoření záručního fondu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace 2007-2013.

Podle žalobců porušila trojice úředníků povinnost při správě cizího majetku a dopustila se poškození finančních zájmů Evropské unie. České republice podle spisu způsobili škodu přes 2,7 miliardy korun. Dalších 1,8 miliardy korun je škoda způsobená Evropské unii neoprávněným použitím peněz z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

„Obvinění se žalovaného jednání dopustili z pozic úředníků ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvedl státní zástupce Ondřej Trčka z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Chyby a pokuta za dvě miliardy

Podnikatelské záruky v letech 2007 až 2010 přidělovala ČMZRB, v níž tehdy stát vlastnil dvoutřetinový podíl. Ve dvou programech Záruka a Progres využila na záruky 5,7 miliardy korun z evropského operačního programu Podnikání a inovace.

Peníze na záruky ale ČMZRB dostala bez výběrového řízení, i když tehdy třetinu jejích akcií držely soukromé banky Česká spořitelna a Komerční banka. Tyto banky také nejčastěji garantované úvěry poskytovaly.

Chyby v poskytování záruk popsala kontrolní zpráva Bruselu z roku 2011. Po třech letech vyjednávání stát přijal pokutu 1,83 miliardy korun za program Záruka. Stíhání úředníků ministerstva průmyslu zahájili kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v září 2016.

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

Tomáš Hüner

ministr průmyslu a obchodu v demisi (nestr. za ANO)

„Přidělování dotací na MPO dlouhodobě provázela cela řada pochybností a podezření. Byla to jedna z věcí, které jsem okamžitě po svém příchodu na ministerstvo změnil, aby se nic podobného nemohlo v budoucnosti zopakovat.“

Tomáš Hüner

ministr průmyslu a obchodu v demisi (nestr. za ANO)

Rezort doplnil, že zmínění pracovníci pro ministerstvo už čtyři roky nepracují  a z jeho pohledu i z pohledu Evropské komise se jedná o již uzavřenou záležitost.