Točené pivo, vodné nebo oprava bot. Vláda navrhla, u čeho snížit DPH

Návrh na desetiprocentní sazbu DPH pro stravování, čepované pivo, některé služby nebo vodné a stočné poslalo ministerstvo financí k připomínkám. 

Video Události
video

Události ČT: Ministerstvo navrhuje nižší DPH

Změna, ke které se kabinet v demisi zavázal v programovém prohlášení vlády,  by státní pokladnu připravila o 3,3 miliardy korun. Resort hodlá výpadek dorovnat lepším výběrem daní.

Většina sněmovních stran by však chtěla větší rozšíření vybraných položek. Například o základní potraviny (u nich nyní sazba DPH činí 15 procent). S tím vláda v demisi ale nepočítá.

Ředitel pražského pivovaru Milan Wimmer zatím nemá jasno – v případě, že by návrh ministerstva prošel – co by to znamenalo pro ceny piva. „Pokud ministerstvo počítá s tím, že DPH sníží hlavně kvůli tomu, abych si vykompenzoval náklady, tak si je vykompenzuju,“ poznamenal. 

Majitel květinářství Pavel Hruška prodá denně v centru Prahy několik desítek řezaných květin. I pro ně počítá návrh s nižší sazbou daně. Hruška soudí, že by to mohlo ceny snížit, ale jen částečně. „Pokud si někdo koupí karafiát, tak to znát nebude, když ale půjde o exotickou květinu, může to být třeba 10 korun,“ odhadl dopad. 

Dojde ke zlevnění vodného a stočného? 

Ministerstvo předkládá svůj návrh coby kompenzaci pro podnikatele, kteří museli zavést elektronickou evidenci tržeb. Někde však očekává přímo snížení ceny – například u vody. 

Do nižší sazby by se měly dostat například také úklidové služby, opravy oděvů a bot nebo kadeřnictví a kosmetika.

„Je to vždycky na vůli toho jednotlivého podnikatele, jestli to promítne, nebo nepromítne do ceny. Ale zcela jistě jsme schopni pohlídat to, aby se to promítlo do ceny vodného a stočného.“

Alena Schillerová (nestr. za ANO)

ministryně financí v demisi

Podle ODS by se záležitost energií měla brát jako celek a „nevytahovat z toho vodu“. Poslanec a ekonomický expert strany Jan Skopeček podotkl, že „došlo na naše slova, že se budeme rok co rok bavit o tom, jaké zboží kam zařadit“. 

Podle ODS by místo tří sazeb DPH stačila jedna. Většina sněmovních stran by do nejnižší sazby také chtěla zařadit základní potraviny. To má v programu ODS i ČSSD, pro jsou také lidovci, Piráti a komunisté.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha by uvítal zařazení základních potravin, jako je chléb, mléko a mouka, do nižší sazby. Podle svazu by nižší DPH u základních surovin mělo srovnat ceny českých potravin se zahraničními. Podle ministerstva financí by se ale takový efekt vůbec nemusel dostavit. Vybírání potravin by bylo údajně komplikované a státní pokladna by příšla o dalších šest miliard. 

Návrh ministerstva financí je nyní v připomínkovém řízení. Pokud projde navrhovaná podoba, měly by změny začít platit od příštího roku.