Zvýhodněné půjčky mají pomoct udržet firmy na venkově. Čeká se na přesné podmínky

Omezit odchod mladých lidí za prací do měst a motivovat k zakládání a udržení firem na venkově by mohly pomoct zvýhodněné půjčky. Plán podpory už schválila vláda, půjčky by měla zprostředkovávat Českomoravská záruční a rozvojová banka. Přesné podmínky ale ještě nezveřejnila, mělo by se tak stát během několika měsíců.

Video Události
video

Události ČT: Zvýhodněné půjčky mají pomoct motivovat k zakládání firem

Helena Macháčková má firmu už sedm let. Sirupy, marmelády, povidla nebo pečené čaje připravovala nejdřív jen pro rodinu a známé, později je začala vyrábět i na prodej.

„Není to strojová výroba,“ říká majitelka firmy Od Macháčků. Výrobnu má v malé obci Rybnice v Plzeňském kraji, která má asi pět set obyvatel. Macháčková by ráda pořídila další vybavení do kuchyně, ale pouze z prodeje si na to nevydělá.

Podobným provozovnám by mohly pomoct zvýhodněné úvěry. Až třímilionové půjčky bude poskytovat Českomoravská záruční a rozvojová banka. „Předpokládám, že ta částka by se mohla pohybovat kolem jedné miliardy korun,“ přiblížil celkový objem prostředků generální ředitel banky Jiří Jirásek.

Kromě výrobců i pro malé obchody

Na půjčku by mohli vedle malých výroben dosáhnout také řemeslníci, provozovatelé hospod a penzionů nebo obchodů se smíšeným zbožím. Podle zástupců malých prodejen na venkově to ale nestačí.

„Maloobchod nepotřebuje úvěrovat, ten potřebuje peníze pro vlastní režii - na mzdy, na energie,“ prohlásil předseda Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka.

Mnoho drobných podnikatelů zmizelo v posledních letech například ze středočeského Načeradce. „Na každé vesnici bylo smíšené zboží. Každý rok jedno skončilo,“ zaznělo začátkem roku od majitele řeznictví Antonína Hlinského.

On sám o přesunutí podnikání vůbec neuvažuje. Chce totiž zůstat tam, kde v roce 1918 otevřel řeznictví už jeho pradědeček.