Arca kupuje rakouskou Wiener Privatbank, chce expandovat do Česka

Česko-slovenská finanční skupina Arca Capital kupuje většinový podíl v soukromé rakouské bance Wiener Privatbank a plánuje s ní expandovat do Česka. Transakce ještě podléhá schválení rakouského Orgánu pro dohled nad finančním trhem. Finalizaci transakce Arca odhadla na polovinu roku 2018.

 Arca podepsala smluvní dokumentaci, čímž završila několikaměsíční jednání se současnými akcionáři a vedením Wiener Privatbank. Dohoda nezahrnuje realitní projekty, které budou vyčleněny z portfolia banky. „Akvizicí Wiener Privatbank jsme naplnili naši ambici vstoupit do bankovního sektoru a poskytovat našim klientům plnohodnotné finanční služby,“ uvedl dnes partner a předseda představenstva Arca Capital Rastislav Velič.

Wiener Privatbank je soukromá banka zaměřená na bankovní služby, poradenství a správu aktiv se sídlem ve Vídni. „Plánujeme rozšířit angažovanost banky na Slovensku i v ČR. Současný management se bude podílet i na dalším rozvoji banky v úzké spolupráci s týmem Arca Capital v Bratislavě a v Praze,“ dodal Velič.

Prioritou budou podle něj bankovní služby a správa aktiv. „Akvizici Wiener Privatbank vnímáme jako významný počin na cestě doplnění portfolia služeb skupiny Arca Capital,“ doplnil šéf projektů Arca Capital v Rakousku JurajDvořák.

Finanční skupina Arca, jejímž hlavním akcionářem je slovenský finančník Pavol Krúpa, směřuje svou činnost na správu aktiv, energetiku a hledání obchodních příležitostí. Skupina působí hlavně ve střední a východní Evropě, zastoupení má v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě. Spravuje aktiva přes 1,4 miliardy eur (zhruba 36,5 miliardy korun).

Společnost Wiener Privatbank minulý týden oznámila, že její hrubý zisk v letošním prvním pololetí vzrostl na 5,32 milionu eur (zhruba 139 milionů Kč) ze 4,57 milionu eur před rokem. Firma poukázala na růst příjmů z úroků, dobré výsledky v oblasti obchodování s nemovitostmi a pozitivní vývoj na kapitálových trzích. Předpověděla rovněž, že podmínky na kapitálových trzích by měly zůstat příznivé i ve druhém pololetí roku.