Arca kupuje rakouskou Wiener Privatbank, chce expandovat do Česka

Česko-slovenská finanční skupina Arca Capital kupuje většinový podíl v soukromé rakouské bance Wiener Privatbank a plánuje s ní expandovat do Česka. Transakce ještě podléhá schválení rakouského Orgánu pro dohled nad finančním trhem. Finalizaci transakce Arca odhadla na polovinu roku 2018.

Pavol Krúpa
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

 Arca podepsala smluvní dokumentaci, čímž završila několikaměsíční jednání se současnými akcionáři a vedením Wiener Privatbank. Dohoda nezahrnuje realitní projekty, které budou vyčleněny z portfolia banky. „Akvizicí Wiener Privatbank jsme naplnili naši ambici vstoupit do bankovního sektoru a poskytovat našim klientům plnohodnotné finanční služby,“ uvedl dnes partner a předseda představenstva Arca Capital Rastislav Velič.

Wiener Privatbank je soukromá banka zaměřená na bankovní služby, poradenství a správu aktiv se sídlem ve Vídni. „Plánujeme rozšířit angažovanost banky na Slovensku i v ČR. Současný management se bude podílet i na dalším rozvoji banky v úzké spolupráci s týmem Arca Capital v Bratislavě a v Praze,“ dodal Velič.

Prioritou budou podle něj bankovní služby a správa aktiv. „Akvizici Wiener Privatbank vnímáme jako významný počin na cestě doplnění portfolia služeb skupiny Arca Capital,“ doplnil šéf projektů Arca Capital v Rakousku JurajDvořák.

Finanční skupina Arca, jejímž hlavním akcionářem je slovenský finančník Pavol Krúpa, směřuje svou činnost na správu aktiv, energetiku a hledání obchodních příležitostí. Skupina působí hlavně ve střední a východní Evropě, zastoupení má v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě. Spravuje aktiva přes 1,4 miliardy eur (zhruba 36,5 miliardy korun).

Společnost Wiener Privatbank minulý týden oznámila, že její hrubý zisk v letošním prvním pololetí vzrostl na 5,32 milionu eur (zhruba 139 milionů Kč) ze 4,57 milionu eur před rokem. Firma poukázala na růst příjmů z úroků, dobré výsledky v oblasti obchodování s nemovitostmi a pozitivní vývoj na kapitálových trzích. Předpověděla rovněž, že podmínky na kapitálových trzích by měly zůstat příznivé i ve druhém pololetí roku.