Nezávazná nabídka na krachující italské aerolinky Alitalia přišla od evropské jedničky Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských aerolinek Alitalia. V rozhovoru s agenturou Reuters to uvedl finanční ředitel Ryanairu Neil Sorahan. Žádné další podrobnosti k tomu ale neřekl.

Ředitel Ryanairu Michael O'Leary v červnu sdělil, že pokud se Ryanair rozhodne do italské firmy investovat, bude žádat většinový podíl. Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek.

Italská vláda nechce, aby byla Alitalia rozdělena, a požaduje, aby kupec dokázal podniku zajistit perspektivu do budoucna. Závazné nabídky budou muset zájemci podat do října.

Alitalia je od 2. května pod zvláštní správou, kvůli finančním problémům o ni požádala italskou vládu. Administrátoři koncem příštího týdne uvědomí italské ministerstvo průmyslu o podmínkách tendru. Až budou známy, výběrové řízení se otevře dalším zájemcům.

Ryanair má za sebou velmi dobré čtvrtletí. Uvažuje o snížení cen ve zbytku léta

Ryanair, který je z hlediska počtu přepravovaných cestujících evropskou jedničkou, vykázal za první fiskální čtvrtletí prudký nárůst zisku o 55 procent na 397 milionů eur (10,3 miliardy korun), což vysoko předčilo odhady analytiků. Firma předpovídá, že v tomto finančním roce, který končí 31. března 2018, vykáže po zdanění zisk 1,4 miliardy až 1,45 miliardy eur a že přepraví 131 milionů cestujících.

Irské aerolinky také uvedly, že v reakci na silnou konkurenci na krátkých trasách v Evropě by ve zbytku léta mohly snížit ceny letenek až o devět procent. K tlaku na ceny letenek po Evropě sám Ryanair přispěl v posledních dvou letech tím, že zvýšil svou přepravní kapacitu o 33 procent. Jeho rivalové easyJet a Wizz Air před časem také varovali, že ceny letenek se v létě dostanou pod zvýšený tlak. Finanční ředitel Ryanairu Neil Sorahan agentuře Reuters řekl, že další zlevnění nevylučuje ani v příštím roce.