Kabinet schválil pětičlennou radu, která od srpna nahradí Vitáskovou

Vláda ve středu schválila členy nově vznikající pětičlenné rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Rada v řízení úřadu nahradí od srpna Alenu Vitáskovou, které vyprší mandát na konci letošního července. Předsedou rady vláda zvolila současného místopředsedu ERÚ Vladimíra Outratu.

Mandát šéfky ERÚ Aleny Vitáskové končí letos ke konci července.
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období bylo šestileté. Nová rada bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím.

Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky. V prvních letech zavedení rady nebudou mít všichni členové mandát na celých pět let, a to proto, aby se rada obměňovala postupně.

Jiří Havlíček

Jiří Havlíček

ministr průmyslu a obchodu (ČSSD)

„Vybíral jsem z 19 kandidátů. Na Energetickém regulačním úřadu tak vzniká podobný model, který funguje na Českém telekomunikačním úřadu.“ 

Jiří Havlíček

ministr průmyslu a obchodu (ČSSD)

Outratu vláda jmenovala členem rady na čtyři roky. Dalším členem bude expert v oblasti teplárenství Vladimír Vlk, a to na pět let. Konzultant a vědecký pracovník Rostislav Krejcar byl jmenován na tři roky. Expert na obnovitelné zdroje a dříve i vedoucí sekce podporovaných zdrojů energie ERÚ Jan Pokorný bude členem rady dva roky. Právník Vratislav Košťal byl jmenován na jeden rok.

Zásadním úkolem rady bude podle Havlíčka příprava regulačního období od roku 2019. Jde o návrh zásad cenové regulace v energetických odvětvích, úřad jej přitom musí zveřejnit 16 měsíců před začátkem daného období. Letos radu ještě čeká vypracování cenových rozhodnutí pro rok 2018.

„Věříme, že nové obsazení klíčového regulatorního orgánu v energetice přinese tolik potřebnou stabilitu sektoru obnovitelných zdrojů a podpoří jeho další rozvoj bez dalších retroaktivních zásahů,“ uvedla výkonná ředitelka Solární asociace Veronika Hamáčková.

Za stěžejní považuje nastavení pravidel pro licencování a provozování decentrálních zdrojů, akumulace energie a elektromobility. Dále za důležité považuje nastavení takové tarifní struktury, která nebude diskriminační k majitelům střešních solárních panelů.