Po čtvrt roce Fed opět zvýšil úrokovou sazbu. V USA totiž roste inflace i zaměstnanost

Americká centrální banka (Fed) zvýšila základní úrokovou sazbu do rozpětí 0,75-1,00 procenta. Naposledy se sazba zvyšovala v prosinci loňského roku. Předtím s ní banka rok nehýbala. Fed také naznačil, že letos sazbu zvýší celkem třikrát.

Šéfka Fedu Janet Yellenová
Zdroj: Reuters Autor: Joshua Roberts

Ke druhému zpřísnění měnové politiky za tři měsíce přiměl Fed růst inflace a vývoj na trhu práce. Inflace spotřebitelských cen vzrostla v únoru podle nejnovějších údajů na nové pětileté maximum 2,7 procenta a údaje z trhu práce za leden a únor ukázaly silné přírůstky nových pracovních míst spolu s poklesem míry nezaměstnanosti. Americké akcie od listopadových voleb výrazně rostou a nízká nezaměstnanost tlačí vzhůru mzdy.

Měnový výbor po svém dvoudenním zasedání uvedl, že další nárůst sazeb bude „postupný“. To podle agentury Reuters potvrzuje dosavadní záměr zvýšit v letošním roce tuto sazbu celkem třikrát.

Zvyšování sazeb by se mohlo v největší světové ekonomice začít promítat do mírného růstu nákladů na firemní a spotřebitelské úvěry.

Část analytiků čekala, že Fed vzhledem k příznivému vývoji ekonomiky naznačí mírné zrychlení tempa budoucího přitvrzování ve srovnání s dosavadním výhledem. Žádnou změnu ve výhledu zvyšování sazeb však nenaznačila ve svém následném vystoupení ani šéfka Fedu Janet Yellenová.

Americké akcie reagovaly na rozhodnutí Fedu posílením počátečních mírných zisků. Kurz dolaru naopak klesl na dvoutýdenní minima a snížily se i výnosy státních dluhopisů, které naznačují budoucí vývoj dlouhodobých úvěrových nákladů.

Mnoho let po krizi Fed se sazbou nehýbal 

Fed se nynějším krokem těsně přiblížil k širšímu pásmu, v němž obvykle operoval v minulých desetiletích, než základní sazbu za finanční krize v roce 2008 srazil v podstatě na nulu a začal ekonomiku podporovat i nákupy dluhopisů. Poprvé od té doby Fed sazbu zvýšil v prosinci 2015 a podruhé o rok později. Většina analytiků nyní čeká další krok Fedu nejdříve v červnu.

Fed od prosince několikrát signalizoval, že letos bude úroky zvyšovat rychleji než do té doby, zhruba tempem třikrát ročně. Bude to ale záviset na tom, zda ekonomika udrží sílu a inflace se bude vyvíjet podle předpokladů. Aktuálně Fed odhadl, že takzvaná jádrová inflace, která nezapočítává ceny potravin a energie, letos dosáhne 1,9 procenta. Odhad letošního růstu ekonomiky zůstal beze změny na 2,1 procenta.