Ceny u pump stagnují, nejvyšší jsou v hlavním městě

Ceny pohonných hmot v Česku se v uplynulých dnech měnily jen minimálně a druhý týden tak stagnují. Natural 95 se prodává za průměrných 31,20 koruny za litr, stejně jako minulou středu. Nafta pak zdražila o dva haléře na 30,48 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Benzin a nafta přitom vytrvale zdražovaly od konce loňského listopadu, kdy se začaly zvedat i ceny ropy na světových trzích v souvislosti s dohodou kartelu OPEC a dalších zemí jako Rusko, že sníží svou těžbu. Od loňského prosince ceny ropy oscilují u 55 dolarů za barel, nafta a benzin na českých pumpách pak přestaly výrazně zdražovat koncem ledna.

„Cena ropy by neměla dramaticky růst, spíš by dokonce ve druhé polovině roku mohla klesat k padesáti dolarům,“ míní analytik ČSOB Petr Báča, který nečeká výraznější růst cen ani pro české řidiče.

Video Studio ČT24
video

Báča: Ani zemím OPEC nevyhovuje, když jsou ceny ropy po delší dobu vysoké

Nejdražší Praha, nejlevnější Pardubický kraj

Nejvíc nyní zaplatí lidé za pohonné hmoty v hlavním městě. Benzin se tam prodává průměrně za 31,98 koruny za litr a nafta za 31,23 koruny za litr. Na Vysočině stojí nafta 31 korun za litr, ve všech ostatních regionech země je její průměrná cena pod jedenatřicetikorunovou hranicí.

Nejlevnější jsou čerpací stanice v Pardubickém kraji. Za litr Naturalu 95 u nich řidiči zaplatí v průměru 30,72 koruny, za litr nafty pak 30,03 koruny.

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak řekl, že nevýrazný vývoj cen pohonných hmot bude u tuzemských benzinových pump pokračovat i nadále. „V nejbližším týdnu předpokládáme nepatrné zvýšení cen pohonných hmot o několik haléřů. Cena ropy na globálním trhu v uplynulém týdnu mírně stoupla,“ dodal.