Deutsche Bank zaplatí sedm miliard dolarů za urovnání hypotečního sporu v USA

Německá bankovní jednička Deutsche Bank dokončila dohodu s americkým ministerstvem spravedlnosti, v jejímž rámci zaplatí 7,2 miliardy dolarů (182,2 miliardy korun) za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. Oznámila to americká vláda. Banka výrazně zkrátí zaměstnanecké prémie. 

Deutsche Bank je jednou z řady finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.

„Deutsche Bank nejenže klamala investory, ale také přímo přispěla k mezinárodní finanční krizi.“

Loretta Lynchová

americká ministryně spravedlnosti

Generální ředitel banky John Cryan se za praktiky kolem prodeje hypotečních cenných papírů z let 2005 až 2007 omluvil a označil je za nepřijatelné.

Banka ve středu podle agentury Reuters oznámila, že výrazně sníží letošní prémie zaměstnanců. Letos také nevyplatí dividendu. Manažer fondu Union Investment Ingo Speich uvedl, že krácení odměn v důsledku špatného roku je lepší než propustit zaměstnance, které bude banka potřebovat, aby znovu docílila zisku. Podle jeho názoru je tu ale přesto prostor pro zrušení až 5000 administrativních pozic. Představenstvo banky se svých letošních odměn rovněž vzdá.

Americké ministerstvo spravedlnosti navíc koncem roku v rámci této kauzy zažalovalo britskou banku Barclays.

Vyšetřování kolem hypotečních cenných papírů v USA stále čelí americká banka Wells Fargo, britské banky Royal Bank of Scotland a HSBC a švýcarská UBS. Americké banky již v uplynulých třech letech za urovnání sporů kolem hypotečních cenných papírů zaplatily 46 miliard dolarů.