Emisní podvod stojí Volkswagen v USA další peníze. Tentokrát 200 milionů dolarů

Německá automobilka Volkswagen se dohodla, že ve Spojených státech zaplatí přes 200 milionů dolarů (5,2 miliardy korun). Jde o kompenzaci za emise ze zhruba 80 tisíc aut s třílitrovým naftovým motorem, která mají zabudovaný software umožňující manipulovat s testy emisí. S odkazem na zdroj obeznámený se situací o tom v pátek informovala agentura Reuters.

Volkswagen se již dříve dohodl, že v USA v rámci tohoto skandálu zaplatí 2,7 miliardy dolarů za kompenzaci emisí ze zhruba 475 tisíc vozů s dvoulitrovým naftovým motorem. V pátek se v USA koná soudní jednání, v němž má být soud informován o pokroku jednání ohledně automobilů s třílitrovým motorem.

S děním v USA kontrastuje dění v Evropě. Koncern v EU svolává k úpravě asi 8,5 milionů aut. Odmítá však výzvy, aby evropské zákazníky za skandál odškodnil podobným způsobem jako zákazníky ve Spojených státech.

Američané německou automobilku tvrdě tlačí

Soud již v listopadu schválil dohodu ohledně vozů s dvoulitrovým naftovým motorem v hodnotě 14,7 miliardy dolarů. Většinu peněz by měl Volkswagen vynaložit na odkup vozů a další kompenzace majitelům. Celkově se zatím Volkswagen dohodl, že na urovnání skandálu v USA vynaloží až 16,5 miliardy dolarů (427 miliard korun).

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software, který při testování emisí umožňuje skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Po celém světě se skandál týká zhruba 11 milionů naftových automobilů.