Fed po roce opět zvýšil úrokovou sazbu. Trumpovy stimuly prý ekonomika USA nepotřebuje

Americká centrální banka (Fed) zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. K navýšení přistoupil Fed po roce. Banka zároveň signalizovala, že v příštím roce bude tempo zvyšování úroků rychlejší.

Šéfka Fedu Janet Yellenová
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Podle šéfky Fedu Janet Yellenové zvýšení úroků dokládá důvěru centrální banky v americkou ekonomiku. Upozornila rovněž, že ekonomika Spojených států podle jejího názoru nepotřebuje rozpočtové stimuly plánované budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Zvýšení základní sazby Fedu je v souladu s očekáváním analytiků a odráží solidní stav americké ekonomiky a vyhlídky na růst inflace. Krok Fedu povede k mírnému nárůstu úroků u některých úvěrů, napsala agentura AP.

Fed nyní předpokládá, že v příštím roce přikročí ke třem zvýšením úrokových sazeb, zatímco dříve počítal pouze se dvěma zvýšeními. Když ovšem loni v prosinci Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let, jeho výhled předpokládal, že letos zvýší úrokovou sazbu hned čtyřikrát, a nakonec ji zvedl až teď, v samém závěru roku.

Centrální banka předpověděla, že růst ekonomiky Spojených států v letošním roce dosáhne 1,9 procenta a napřesrok zrychlí na 2,1 procenta. Oproti zářijové prognóze tak odhady růstu v obou případech zvýšila o 0,1 procentního bodu. Yellenová upozornila, že ekonomický výhled by mohly ovlivnit změny v rozpočtové a hospodářské politice. Budoucí prezident USA Donald Trump po nástupu do funkce plánuje rozsáhlé výdaje na infrastrukturu, snižování daní a změny v oblasti zahraničního obchodu.

V případě míry nezaměstnanosti v USA očekává, že do konce příštího roku klesne na 4,5 procenta a na této úrovni zůstane také v roce 2018. V listopadu míra nezaměstnanosti sestoupila na 4,6 procenta, tedy na nejnižší úroveň za devět let.

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová

Janet Yellenová

šéfka Fedu

„Zjevně není zapotřebí, aby rozpočtová politika poskytovala stimuly s cílem přispět k návratu k plné zaměstnanosti.“

Janet Yellenová

šéfka Fedu

Americké akcie reagovaly na aktuální rozhodnutí Fedu poklesem, Dow Jonesův index ztratil 0,6 procenta. Dolar naopak zamířil vzhůru a vyšplhal se na téměř 14leté maximum vůči koši měn. Výnosy u dluhopisů americké vlády s kratší splatností se vyšplhaly na pětiletá maxima, napsala agentura Reuters.

Hrubý domácí produkt Spojených států se v letošním třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 3,2 procenta. Dosáhl tak nejrychlejšího tempa růstu za poslední dva roky.