Další velká ropná dohoda. Po kartelu OPEC sníží těžbu i nečlenské státy a začne zdražování

Těžařské státy stojící mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) slíbily snížit svou produkci celkem o 558 tisíc barelů denně. Zástupci dvanácti těchto zemí se na tom dohodli na sobotním setkání s ministry organizace ve Vídni. Agentuře Reuters to po schůzce řekly informované zdroje z OPEC.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Lucy Nicholson

Generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo už dopoledne před zahájením jednání řekl, že dohoda mezi OPEC a ostatními těžařskými zeměmi na omezení produkce a podpoře cen bude historická a bude prvním takovým ujednáním od roku 2001.

„Je to naprosto historická schůzka… Podpoří to světovou ekonomiku a některým zemím OECD to pomůže k dosažení jejich inflačních cílů,“ domnívá se Barkindo.

Šéf kartelu tak odkazoval na to, že omezení těžby výrazně zvýší ceny ropy, což v řadě vyspělých zemí zvedne inflaci. Ta je už řadu let hluboko pod inflačními cíli centrálních bank.

Nastává čas růstu cen

Kartel OPEC se koncem listopadu dohodl na vlastním snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně, aby omezil nadbytečné dodávky na trh a podpořil cenu suroviny. Jeho členové tím schválili první snížení těžby od roku 2008. Informoval o tom katarský ministr energetiky a prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. 

Sadá rovněž uvedl, že Rusko, které není členem kartelu OPEC, je připraveno snížit těžbu o 300 tisíc barelů denně. Rusko nyní těží přes deset milionů barelů denně.

Vedle Ruska přislíbily omezení těžby Ázerbájdžán, Bahrajn, Bolívie, Brunej, Rovníková Guinea, Kazachstán, Malajsie, Mexiko, Omán, Súdán a Jižní Súdán. Mexiko přispěje k omezení těžby 100 tisíci barely, Kazachstán přidá 50 tisíc barelů.

Ceny ropy skokově vzrostly

Ceny ropy v reakci na dohodu OPEC o omezení těžby vzrostly o více než 15 procent a zaznamenaly nejprudší týdenní nárůst od roku 2009. Tento týden ale ceny z maxim o několik procent sestoupily, protože na trhu se rozmohla skepse vůči naplňování dohody.

OPEC má dlouhodobý problém v tom, že řada jeho členů své těžební kvóty nerespektuje. Z omezení těžby byly navíc vyňaty Nigérie a Libye a vedení kartelu dlouho přesvědčovalo Írán a Irák, aby se vůbec k dohodě připojily. OPEC i Rusko minulý měsíc zvýšily těžbu na rekordní maxima.

Hlavní zátěž plnění dohody bude ležet na Saúdské Arábii, která je vedle Ruska největším těžařem na světě. Rijád by měl svou produkci snížit o téměř půl milionu barelů denně a svým zákazníkům v USA a Evropě již podle zdrojů z trhu sdělil, že od ledna jim omezí dodávky. O omezení dodávek své odběratele informoval i Kuvajt a Spojené arabské emiráty.

Současné ceny se stanou novými minimy

„Rozhodnutí OPEC může zdražit ceny benzinu a nafty až o čtyři koruny na litr. Toto zdražení by se mělo projevit během následujících tří až čtyř měsíců. Růst (cen) ropy bude pomáhat růstu cen všech energií včetně uhlí, zemního plynu či silové elektřiny,“ řekl minulý týden analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Jediný impulz pro levnější pohonné hmoty vidí jen v ukončení intervencí České národní banky, které by podle něj mohlo přijít během první poloviny příštího roku.

Bostl také řekl, že posílením koruny by se efekt dražší ropy částečně vyrušil. Současné ceny pohonných hmot se podle něj stávají zřejmě na delší čas novými minimy.