FAÚ už letos zajistil miliardu korun z podvodných transakcí

Zhruba miliardu korun už letos zajistil Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí z podvodných transakcí. V Otázkách Václava Moravce to řekl jeho ředitel Libor Kazda. Za celý rok očekává částku kolem tří miliard korun. Novelou zákona se útvar od resortu financí do budoucna osamostatní a dojde k navýšení počtu jeho zaměstnanců.

Video Otázky Václava Moravce
video

Ředitel FAÚ Libor Kazda hostem OVM

Hlavním posláním Finančního analytického útvaru Ministerstva financí ČR je boj proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu. „Je tam nárůst počtu oznámení podezřelých obchodů, který je standardně na hranici kolem třech tisíc za rok, což je doopravdy velké množství,“ uvedl jeho ředitel v České televizi. 

Útvaru ale podle Kazdy přibyla také práce týkající odhalování financování terorismu. „Ten nárůst tam je viditelný a musíme se tomu věnovat pečlivěji,“ řekl. Kvůli novým rizikům se proto FAÚ rozhodl navýšit počet zaměstnanců. Současných 42 tabulkových míst by mělo být doplněno o dalších dvacet.

Vláda pak také v důsledku nové směrnice EU rozhodla, že útvar se stane samostatným správním úřadem, na ministerstvu nezávislým. „Primárně se změní to, že budeme organizační složkou státu, že napojení na ministerstvo financí bude pouze prostřednictvím rozpočtu, který bude jasně dopředu definován,“ upřesnil Kazda.