Ťok: Nechme firmě Kapsch mýtný systém až do roku 2019

Firma Kapsch bude provozovat mýtný systém zřejmě až do roku 2019, uvedl ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Firma totiž nemusí nikomu odhalovat projektovou dokumentaci k nynějším mýtným branám, a to ani firmám, které by případně vyhrály takzvaný malý tendr na provozování současného výběru mýta.

Společnosti Kapsch končí smlouva závěrem letošního roku a ministerstvo dopravy již dříve přiznalo, že otevřenou soutěž na nového provozovatele nestíhá. 

„Pravděpodobně si nějaký čas musíme koupit,“ podotkl ministr po jednání koaliční rady. „Nejspíš budeme muset nechat jet stávající systém a nechat ho provozovat Kapsch nějakou dobu,“ uvedl. Mělo by jít o dva roky. Ťok věří, že se za takovou dobu dá uskutečnit otevřené výběrové řízení.

Nahrávám video
Ťok: Kapsch bude zřejmě pokračovat
Zdroj: ČT24

Svůj návrh na prodloužení současné smlouvy předloží příští týden ke schválení vládě. Koaliční rada se podle ministra shodla na tom, že zásadní priorita je, aby se mýto vybíralo i po skončení letošního roku, kdy firmě Kapsch vyprší smlouva. Ťokovi se takový postup nelíbí, ale nevidí jinou praktickou možnost.

O místo nepřijdu, věří ministr

Ministr nepředpokládá, že ho potíže kolem mýtného systému budou stát místo. O personálních otázkách prý na koaliční radě řeč nebyla. Domnívá se, že za nynější situaci mohou jeho předchůdci v roce 2006 při podpisu smlouvy s Kapschem a jejích následných dodatcích. Smlouva podle Ťoka nijak nezajišťovala přechod mezi stávajícím dodavatelem mýtného systému a novým potenciálním provozovatelem. 

Já jsem první ministr, který řekl, jak situace vypadá. Jestli budeme popravovat nositele zpráv, tak to můžeme udělat. Jenomže každý, kdo přijde po mně, bude muset dělat to, co dělám já, a ještě se s tím bude muset seznamovat.
Dan Ťok

Nabídku na převzetí správy mýtného systému v Česku už od příštího roku dala nedávno ministerstvu slovenská firma Skytoll. Ta od roku 2010 provozuje satelitní mýtný systém na Slovensku.

„Je vždycky dobře, když máte druhou možnost a nejste závislí jenom na jednom dodavateli,“ podotkl Ťok k nabídce Skytoll. Ministerstvo bude ale podle něj kritické, aby zjistilo, jestli se nabídka dá skutečně garantovat. „Oni dneska, řekl bych, slibují modré z nebe a my si musíme technicky velmi pečlivě rozvážit, jestli to modré z nebe je dosažitelné,“ řekl.

 V Česku se prostřednictvím mýtných bran vybírá mýtné od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za necelých devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 67 miliard korun. Za stavbu a provoz systému stát firmě Kapsch a jeho subdodavatelům vyplatil zhruba 18 miliard korun bez DPH. 

Nahrávám video
Poslanci a politolog o krocích ministra Ťoka
Zdroj: ČT24

Chystané prodloužení smlouvy s firmou Kapsch nepřekvapilo poslance Františka Laudáta (TOP 09). Připomněl však několik usnesení vlády na vypsání technologicky neutrální soutěže i nesplnění několika harmonogramů. „Ministr tam není od toho, aby nosil špatné zprávy, ale od toho, aby věci řešil,“ řekl Laudát.

Poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO) si myslí, že systém funguje dobře a jeho účinnost činí 98 procent. Zdůraznil zásadní vadu smlouvy: neřeší součinnost končícího a nového provozovatele systému. Prodloužení smlouvy považuje na nezbytné v současné situaci. Faltýnek se navíc domnívá, že se podaří vyjednat s Kapschem slevu v řádech stovek milionů korun.

Politolog Vysoké školy finanční a správní Aleš Balcar připomněl, že se zpožděními se potýkala už společnost Kapsch při svém nástupu. Podle politologa jsou zpoždění typická také pro ministerstva, kde se mění často ministři – u dopravy, školství. Odvolání Ťoka neočekává, podle něj není nyní vhodná doba na výměnu ministrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Města přicházejí kvůli nezaplaceným pokutám o desítky milionů

Města a obce odepisují ročně desítky milionů korun na nezaplacených pokutách za porušování veřejného pořádku. Problém jim pomáhá řešit celní správa, která pro radnice dluhy také vymáhá. I ona ale dostane z dlužníků jen třetinu peněz, které mají zaplatit. Podle varování centrálního registru dlužníků by letos počet insolvencí mohl narůst až o padesát procent. A s tím i objem pokut, které zůstanou nezaplacené.
před 11 hhodinami

Nezaměstnanost překročila v lednu pět procent

Nezaměstnanost v Česku v lednu meziměsíčně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 5,1 procenta. Na zvýšení měl vliv každoroční sezonní nárůst i navýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních měsících, které je platné od ledna, uvedl Úřad práce ČR. Analytici také zmiňují vliv flexinovely zákoníku práce a odliv pracovníků z průmyslu. Nezaměstnanost podle nich roste dlouhodobě.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Kabinet mění opatření proti erozi půdy

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) oznámil, že mění požadavky na opatření proti erozi zemědělské půdy. Dále chce také upravit plochu, které se povinnost bránit odnosu části půdy vlivem srážek týká. Aktuálně to je zhruba 65 procent půdy v Česku. Někteří zemědělci upozorňují, že to je jeden z nejpřísnějších standardů v EU, kde je to průměrně 40 procent. Asociace soukromého zemědělství to vysvětluje tím, že v Česku je výrazně vyšší podíl velkých ploch v erozně ohrožených lokalitách.
před 18 hhodinami

Tržby ve službách loni meziročně stouply o 1,8 procenta

Tržby ve službách v Česku loni meziročně reálně vzrostly o 1,8 procenta. Zpomalily tak růst, v roce 2024 totiž stouply podle revidovaných údajů o 2,3 procenta. Tržby minulý rok neklesly v žádném ze sledovaných odvětví služeb, nejvíce k růstu přispěly profesní, vědecké a technické činnosti. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 21 hhodinami

Studenti vyvinuli aplikaci na vyhledávání brigád

Gymnazisté z Humpolce spouští novou aplikaci na brigády – studenti si mohou snáz najít přivýdělek a firmy zase potřebné síly. Prototyp je hotový a na Vysočině právě začíná testování mezi středoškoláky.
včera v 07:30

Opoziční demokraté požadují vyšetření obchodů Trumpovy rodiny s Emiráty

Američtí opoziční demokraté požadují vyšetření obchodu mezi vládnoucími rodinami USA a Abú Dhabí. Ropná monarchie získala od Američanů vysoce chráněné vyspělé čipy. Jen několik měsíců předtím přitom příbuzný šajcha Ál Nahjána koupil za půl miliardy dolarů podíl v Trumpově rodinné firmě. Bílý dům podezření ze střetu zájmů odmítá.
8. 2. 2026

Thonetům vrátí čestné občanství, jejich židle se v Bystřici vyrábějí dodnes

Obec Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku napraví historickou křivdu a po 78 letech vrátí čestné občanství vynálezcům ohýbaného nábytku Augustovi a Jakobovi Thonetovým, které jim komunisté vzali v roce 1948. Jejich patent na ohýbání bukového dřeva dnes v Česku využívá jako jediná firma sídlící v Bystřici. O židle vyvinuté v polovině 19. století mají pořád zájem zákazníci z celého světa.
8. 2. 2026

ŘSD varuje před stopkou i pro rozestavěné projekty, dle vlády se výhled bude měnit

Vládou navržený střednědobý výhled rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v současné podobě ohrožuje plynulou výstavbu a může vést i k pozastavení rozestavěných projektů. Dokument počítá v letech 2027 a 2028 s výrazným poklesem peněz oproti letošku. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (nestr. za SPD) bude vláda výhled ještě měnit.
8. 2. 2026
Načítání...