GIBS a policisté zasahovali v Institutu klinické a experimentální medicíny

Nahrávám video

Příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) společně s policisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Informoval o tom server Seznam Zprávy, podle něhož se zásah týká nyní už bývalého šéfa IKEMu Michala Stiborka. Podle informací ČT GIBS vyšetřuje na místě podezření z nátlaku a vydírání, NCOZ zase řeší možnou manipulaci se zakázkami a korupci. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej v tiskové zprávě uvedl, že policie nikoho nezadržela ani neobvinila. Případ podle něj dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

„Mohu pouze potvrdit, že v tuto chvíli probíhají úkony trestního řízení, kdy dosud nebyla zcela vyloučena účast speciálního subjektu v této trestné činnosti,“ řekla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Původně mluvila o „služebních úkonech“, později své vyjádření upřesnila. Bližší podrobnosti nesdělila.

Kromě generálních inspektorů přišli do IKEMu pro důkazy také vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu. „NCOZ dnešního dne (v úterý, pozn. red.) provádí úkony trestního řízení v souvislosti s Institutem klinické a experimentální medicíny. K věci můžeme uvést, že nedošlo k zadržení žádné osoby ani žádná osoba nebyla obviněna. Úkony trestního řízení slouží k opatření důkazních materiálů,“ uvedl Ibehej s tím, že další informace nyní poskytovat nebude.

Nahrávám video

Akci policistů v IKEMu potvrdila i mluvčí nemocnice Markéta Šenkýřová. „Mohu v tuto chvíli pouze potvrdit přítomnost bezpečnostních složek v IKEMu, zástupci IKEMu s nimi plně spolupracují,“ řekla. Dodala, že poskytování péče všem pacientům probíhá standardně v plném rozsahu. „Žádná péče není omezena,“ sdělila.

Reportér Seznam Zpráv Vojtěch Blažek v rozhovoru pro ČT sdělil, že Stiborek úterní dění nekomentuje a má vypnutý telefon.

Podezření z nátlaku a vydírání

Podle zjištění České televize na místě GIBS vyšetřuje podezření z nátlaku a vydírání. Podle informací Seznam Zpráv jde v případu o nátlak, kterému mimo jiné čelil kardiochirurg Jan Pirk. Ten vystupoval proti tomu, aby Stiborkovi prodloužili mandát ředitele. „Nicméně já mám informace, že to je případ, který se týká ještě minulých let a souvisí s odchodem profesora Pirka z IKEMu,“ sdělil redaktor ČT Jiří Hynek.

„Nemohu k dnešnímu zásahu v IKEMu nic říci, protože tady zřejmě probíhá nějaké vyšetřování a jsme vázáni mlčenlivostí,“ reagoval Pirk. V rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že mu Stiborek jako ředitel IKEMu předložil falešné kompromitující dokumenty, podle nichž se Pirk nezákonně obohatil. „Týkaly se nějakých mých osobních financí. Ale měly i souvislost s mojí prací lékaře v IKEMu,“ nastínil Pirk. Informoval o tom policii, protože ho to podle jeho slov hodně psychicky zasáhlo. Podle reportéra Seznam Zpráv Blažka Pirk potvrdil, že v minulosti podal trestní oznámení kvůli tomu, že se měl stát „terčem vydíracího útoku ze strany Stiborka“.

Podle serveru se vyšetřovatelé zabývají minimálně ještě případem jednoho dalšího lékaře. Součástí výhrůžek měla být i takzvaná kriminalizace, kdy podezřelí mluvili o spřátelených policistech. Proto se případu na začátku ujala GIBS.

Nahrávám video

Generální inspekce bezpečnostních sborů obecně vyšetřuje trestné činy policistů a dalších příslušníků bezpečnostních složek. Hynek poznamenal, že co se týče zásahu GIBS, mělo by se tedy z této podstaty jednat o něco, co souvisí například s policií. „To znamená, pokud hovoříme o nátlaku a vydírání, tak je možné a pravděpodobné, že se toho měl účastnit také někdo z bezpečnostních sborů,“ dodal.

NCOZ podle informaci ČT řeší možnou manipulaci se zakázkami a korupci.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zatím o věci nemá informace. „Očekávám plnou součinnost vedení nemocnice a poskytnutí všech informací, které budou vyžádány. Dalšími informacemi nyní nedisponuji,“ napsal na síti X, dříve Twitter. Dodal, že zásah nebude mít vliv na kvalitu poskytované péče.

Nahrávám video

Ve sněmovně v úterý ráno Válek řekl, že ministerstvo i IKEM jako jeho podřízená organizace jsou připraveny k maximální součinnosti. Myslí si, že akce nemá souvislost s nedávnou rezignací ředitele Stiborka. „Není to velmi pravděpodobné, protože ty morálně odsouzeníhodné kauzy se netýkají práce pana ředitele pro IKEM,“ poznamenal.

Připomněl, že nemocnice je obrovskou organizací, co se týká staveb a investic. „Pevně věřím, že se to netýká ničeho, co se týká rozvoje a budování IKEMu,“ řekl ministr.

Hynek připomněl, že IKEM má zakázky za stovky milionů korun. „Je to jednak nákup zdravotnického zařízení, ale také dostavba jednoho z areálů, což je miliardová zakázka. Tam, pokud nějaké podezření na manipulaci je, tak by se to mělo týkat ještě období, kdy ta zakázka byla zadávaná. Nicméně na této věci participuje také Transparency International. Bude zajímavé zjistit podrobnosti, protože dosud žádné informace o manipulaci s touto velkou zakázkou nebyly,“ poznamenal.

Půjčky prostřednictvím firmy Califica

Stiborek rezignoval tento měsíc poté, co Seznam Zprávy informovaly o jeho podnikání. Podle informací serveru nyní už bývalý šéf IKEMu půjčoval peníze na vysoký úrok a s vysokým penále, vydělal si tím desítky milionů korun.

Stiborek působil od roku 2011 jako ekonomický a provozní ředitel institutu, v čele IKEMu byl od roku 2018. Společnost Glenias House, jejímž je Stiborek jediným jednatelem a majitelem, půjčovala peníze prostřednictvím firmy Califica, do které podle Seznam Zpráv postupně poslala minimálně 54 milionů korun. Califica ovládaná Jaroslavem Holanem, odsouzeným v jiné kauze za zpronevěru, následně půjčovala peníze jednotlivým zájemcům za úrok 48 procent ročně a s vysokými smluvními pokutami i 140 tisíc korun za den. Stiborek tvrdí, že neznal koncové uživatele půjček. Od Holana měl informace, že se jedná o půjčky podnikatelským subjektům.

Peníze, které Stiborek do firmy vložil, pocházely podle něj z rodinných peněz, které získal prodejem domu a bytu, část si vydělal na vysokých manažerských pozicích a část si půjčil. Uvedl, že s podnikáním skončil v únoru 2020.

Seznam zprávy napsaly, že policisté provedli domovní prohlídku i u Pavla Raaba, vymahače v minulosti odsouzeného za násilí, který měl ke Stiborkovi blízko. Právě Raab mu podle bývalého šéfa IKEMu půjčil část z desítek milionů korun, které Stiborek následně použil jako kapitál pro svůj úvěrový byznys.

„Zasahují na více místech – nejen v IKEMu, ale také například u některých spolupracovníků bývalého ředitele Stiborka,“ nastínil Blažek.

IKEM je příspěvkovou organizací přímo řízenou ministerstvem zdravotnictví. Vznikl k 1. lednu 1971 sloučením šesti do té doby samostatných výzkumných ústavů v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze. Dnes je to největší specializované klinické a vědeckovýzkumné pracoviště v Česku. Zaměřuje se na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantaci orgánů, diabetologii a poruchy metabolismu. Patří rovněž mezi přední pracoviště s tímto zaměřením v Evropě a v některých aspektech i ve světě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko se připravuje na přijetí občana USA s podezřením na nákazu ebolou

Jedna z osob s vysokým rizikem nákazy ebolou je na cestě do Česka, oznámil podle agentury Reuters zástupce amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Informaci potvrdilo i české ministerstvo zdravotnictví, které uvedlo, že se připravuje na přijetí občana USA s podezřením na nákazu virem ebola. Podle resortu bude převezen ve speciálním izolačním boxu do nemocnice na Bulovce. Podle úřadu pro veřejnost v Česku případ nepředstavuje riziko, dle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je bez symptomů.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Protidrogový koordinátor Bém na konci června skončí, nahradí ho Protopopová

Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém má na konci června při přesunu agendy z Úřadu vlády na ministerstvo zdravotnictví skončit ve funkci. Novou národní koordinátorkou pro péči o duševní zdraví a protidrogovou politiku se od července stane dosavadní šéfka vládního oddělení politiky duševního zdraví Dita Protopopová. Obě agendy chce kabinet spojit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na síti X uvedl, že přesun protidrogové politiky pod svůj resort považuje za logický.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoSebevražd na železnicích neubývá, dráhy proto spouští preventivní kampaň

Přes dvě stě dvacet lidí zemřelo v loňském roce na železnici – více než tři čtvrtiny byly sebevraždy. Správa železnic proto spustila preventivní kampaň, která se soustředí na exponovaná místa, kde dochází k většímu množství sebevražd. Společně s Národním ústavem duševního zdraví na desítce tratích umístila cedule s krizovou linkou první psychické pomoci. Podle Evy Tuškové z Národního ústavu duševního zdraví může podobný impuls rozhodnutí změnit. Ministerstvo dopravy iniciativu vítá. „Každý krok, který lidem v krizi usnadní cestu k okamžité pomoci, má smysl,“ říká ke kampani ministr Ivan Bednárik (za SPD). Souběžně startuje kampaň na podporu duševního zdraví s názvem Nádech a výdech.
před 5 hhodinami

Video„Malá čínská lavina.“ Nabídka elektromobilů roste, Češi je ale příliš nekupují

Největší tuzemská firma Škoda Auto v úterý ve světové premiéře ve Švýcarsku představila svůj třetí plně elektrický model. S novými vozy plánují přijít i další výrobci. Šéfredaktor portálu Automakers Erich Handl v této souvislosti mluví o modelech některých asijských značek, čekat dle něj lze „malou čínskou lavinu“. Zájem o elektromobily je ale v Česku ve srovnání s některými dalšími státy stále malý.
před 5 hhodinami

VideoV létě se částečně otevřou nové úseky D7 ve středních Čechách. Staví se i jinde

Úseky dálnice D7 ve Středočeském kraji se řidičům částečně otevřou letos v létě. Obchvat obce Lotouš na Kladensku se s více než půlročním zpožděním zprovozní na podzim. Problémy měly stavbaři se zpevňováním násypů i stavbou mostu. Kompletně budou úseky otevřené v příštím roce. Po třech středočeských částech už bude zbývat jen jeden krátký úsek u Postoloprt. Ten má být dokončený v roce 2030. A spolu s ním i celý hlavní tah mezi Prahou a Chomutovem. Celkem chce letos Ředitelství silnic a dálnic otevřít čtyřicet nových kilometrů dálnic. Například D3 k rakouským hranicím nebo D11 k Polsku. Rozestavět plánuje dalších téměř sto kilometrů. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) vyjednává peníze na příští rok tak, aby tempo výstavby udržel. Silničáři mluví o možnosti dokončit páteřní dálniční síť v Česku v roce 2033, ministr dopravy považuje za reálný rok 2035.
před 5 hhodinami

Zemědělce trápí rostoucí náklady. Ovlivnit mohou i ceny potravin

Zemědělcům podle jejich profesního svazu rostou náklady až o pětinu. Důvodem je válka na Blízkém východě, která zvedla ceny nafty i hnojiv. Pro letošek má sice většina farmářů hnojiva zajištěná a další budou nakupovat nejdřív na podzim, ale drahá nafta se v nákladech projevila okamžitě. Výkupní ceny však zůstávají nízké. Zemědělci proto žádají podporu, a to nejlépe na unijní úrovni. Evropská komise v úterý představila Akční plán, jak posílit domácí produkce hnojiv a podpořit farmáře.
před 5 hhodinami

Při srážce autobusu a tramvaje v pražských Záběhlicích utrpělo zranění osmnáct lidí

V pražských Záběhlicích se dopoledne čelně srazila tramvaj s autobusem. Zranilo se osmnáct lidí, z toho dva měli závažná poranění. Záchranáři je rozvezli do nemocnic. Autobus podle policie vybočil z jízdního pruhu a střetl se s tramvají. Příčinu nehody policie vyšetřuje, nevyloučila zdravotní problémy řidiče autobusu a hledá svědky nehody i jízdy autobusu před srážkou. Ulice byla zhruba tři hodiny neprůjezdná pro osobní dopravu a místo tramvají v daném úseku jezdily autobusy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Reportéři ČT zjišťovali, proč fotbalové kluby nedokáží zajistit zákaz pyrotechniky

Tuzemský fotbal zažil předminulý víkend dle mnohých své dno. Násilný závěr derby mezi Slavií a Spartou šokoval nejen fanoušky, ale i ty, kteří fotbal nesledují. Útoky radikálních příznivců Slavie vyšetřuje policie. Samotný klub už dostal pokutu a zákaz diváků na stadionu na čtyři zápasy. K ohrožení bezpečnosti došlo přesto, že podobné incidenty se odehrály už dříve. Jan Moláček pro Reportéry ČT zjišťoval, proč kluby nedokáží nebo nechtějí zajistit, aby na zápasech nebyla zakázána nebezpečná pyrotechnika a kde končí rivalita a začíná nenávist.
před 9 hhodinami
Načítání...