Policie nařídila šéfovi běloruského fotbalu Bazanovovi opustit Česko. V Minsku předvolali diplomata

Policie nařídila předsedovi běloruského fotbalového svazu Vladimiru Bazanovovi opustit Českou republiku, informoval o tom server Deník N. Bazanova v úterý společně s manželkou zadržela na několik hodin Moravskoslezská cizinecká policie, protože na zápas kvalifikace mistrovství světa fotbalistek v Opavě přijeli bez povolení ke vstupu. Navíc porušili podmínky ministerstva zdravotnictví související s pandemií koronaviru. Běloruské ministerstvo zahraničí si na protest předvolalo českého charge d'affaires.

Vladimir Bazanov (vpravo)
Zdroj: Reuters Autor: Vasily Fedosenko

„Cizincům byl včerejším dnem ukončen pobyt, neboť bylo při pobytové kontrole zjištěno, že nesplňují požadavky stanovené opatřením ministerstva zdravotnictví v souvislosti s podmínkami vstupu do České republiky a byl jim udělen výjezdní příkaz do 1. prosince 2021,“ citoval ve středu Deník N policejní mluvčí Pavlu Jirouškovou.

Čtyřiašedesátiletý Bazanov je spojencem autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, kterému pomáhá udržet se u moci. „Když jsme toho pána poslali do pryč, je jasné, že tady nemá co pohledávat. Neměl by tu být navíc i proto, když je na sankčním seznamu našich spojenců,“ řekl Deníku N ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Úterní zápas fotbalistek v Opavě se nakonec nehrál, protože tři běloruské hráčky měly pozitivní test na koronavirus.

Bělorusko si kvůli kauze předvolalo českého chargé d'affaires Petra Halaxu, informovala agentura TASS s odvoláním na mluvčího běloruského ministerstva zahraničí. „Důrazně protestujeme proti oficiálnímu postupu Prahy v souvislosti se situací, která se stala U. Bazanovovi na území České republiky 30. listopadu 2021,“ řekl k incidentu mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Anatol Hlaz. Dodal, že Minsk požádal Prahu o náležité vysvětlení. „Předseda běloruského fotbalového svazu je už na cestě do Běloruska,“ dodal.