Větší tresty pro usvědčené nebo nesoutěžit jen podle ceny, navrhují volební lídři, jak bojovat s korupcí

30 minut
Lídři Moravskoslezského kraje řešili v předvolební debatě ČT24 téma korupce
Zdroj: ČT24

Dalším tématem předvolební debaty lídrů v Moravskoslezském kraji byla korupce a její potírání. Na její velké škodlivosti se účastníci debaty shodují a navrhují například majetková přiznání úředníků, větší postihy usvědčených nebo otevřenější data veřejné správy. Diskutovali Lukáš Černohorský (PirátiSTAN), Jiří Komárek (PŘÍSAHA), Leo Luzar (KSČM), Tomio Okamura (SPD), Zbyněk Stanjura (SPOLU), Ivo Vondrák (ANO) a Lubomír Zaorálek (ČSSD). Debatu moderoval Martin Řezníček.

Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v roce 2020 oproti předchozímu roku o pět míst a ocitlo se na 49. příčce. Pokračuje tak negativní hodnocení České republiky, která na indexu TI za rok 2019 měla proti roku 2018 skóre horší o šest míst. Česká pobočka TI považuje situaci v ČR za důsledek ohýbání pravidel ve prospěch určitých ekonomických skupin, rozkladu státní správy a politické korupce.

„Korupce je zlá věc, ale rád o ní mluvím konkrétně. Já jsem s ní bojoval na ministerstvu kultury kolem IT zakázek, obrátil jsem se na policii, řadu lidí jsem propustil,“ reaguje na zhoršení postavení Česka v rámci žebříčku korupce Lubomír Zaorálek (ČSSD). Byl by rád, kdyby systém umožňoval potrestat za korupci viníky víc, než to umožňuje nyní. Jinak si ale myslí, že se korupce řeší, a upozorňuje na zrušení anonymních akcií nebo zákon o střetu zájmů, o jehož úpravách se jedná.

Ivo Vondrák (ANO) upozorňuje na novou legislativu, která mnohdy zadavatelům veřejných zakázek zbytečně svazuje ruce při tendrech, aby preventivně předešla korupci. „Máme zákonů tolik, že už si protiřečí, to je například zákon o veřejných zakázkách. Je to o tom, abychom se ke korupci postavili vnitřně jinak, ale dle mého názoru neexistuje legislativní systém, který zabrání korupci,“ myslí si Vondrák.

„Méně státu, méně přerozdělování, méně prostoru pro korupci. Součástí politické korupce je ale střet zájmů, všichni víme, že náš premiér je ve střetu zájmů, to taky snižuje důvěru, že se všechno děje tak, jak má,“ říká Zbyněk Stanjura (SPOLU). Řešením by podle něj bylo, aby firmy ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) nedostávaly dotace. Shoduje se se Zaorálkem, že úředníci se bojí při soutěžení zakázek, aby nebyli nařčeni z korupce, a rozhodují jen podle ceny.

Tomio Okamura (SPD) upozorňuje, že jeho strana dlouhodobě prosazuje pro boj s korupcí přímější demokracii, odvolatelnost politiků a hmotnou odpovědnost těch v exekutivě. „Navrhujeme, aby byl mandát soudce časově omezen na pět let s možností obhajoby před odbornou komisí. Odmítám politické ovlivňování soudců,“ upozorňuje Okamura. Navrhuje, aby majetek nabytý korupcí mohl stoprocentně propadnout státu pomocí zdanění.

„KSČM prosazuje majetková přiznání politiků a úředníků na všech úrovních. Problém je při korupci legalizovat takové příjmy úředníka a jedině majetková přiznání jsou schopna toto prokázat,“ předpokládá Leo Luzar (KSČM). Majetek usvědčeným korupčníkům podle něj příliš nepropadá a shoduje se s Okamurou, že by se mělo zavést stoprocentní propadnutí. „Korupce je rakovina jak úřadů, tak služeb pro občany,“ uzavírá Luzar.

115 minut
Předvolební debata ČT24: Lídři Moravskoslezského kraje
Zdroj: ČT24

„Korupce není jen dva tisíce pro policistu za přehlédnutí jízdy na červenou, ale že někdo paralyzuje policii, zruší vyšetřování ekonomické trestné činnosti,“ myslí si Jiří Komárek (PŘÍSAHA). Navrhuje pak zřízení speciálních soudů na korupci, které by byly oddělené od ostatních. „Byli by to úzce profilovaní odborníci na souzení této činnosti,“ doplňuje Komárek. Jak se soudci specializují nyní, podle něj není dostatečné.

„V mnoha případech je potřeba větší prevence, transparentněji evidovat jednotlivé připomínky tak, aby bylo vše dohledatelné. Může se jednat o hloupou lidskou chybu, ale i záměr. Tak aby například u územního plánování byli dohledatelní lidi, kteří rozhodovali, a na základě čeho byly změny provedeny,“ konstatoval Lukáš Černohorský (PirátiSTAN). Potlačení korupce by také podle něj pomohlo, kdyby lidem byla víc otevřena data samospráv.

Výběr zastoupených uskupení vychází z průzkumu volebního potenciálu od společností Kantar CZ a Data Collect pro ČT, dále z váhy kandidujících subjektů a jejich dlouhodobé podpory zjištěné ve výzkumech volebních preferencí.

Volební potenciál ukazuje, jaký by mohl být maximální možný zisk politického subjektu, pokud by se k němu přiklonili všichni voliči, kteří ho zvažují. Respondenti mohou uvést více stran, mezi nimiž se teprve rozhodnou.

V průzkumu, který se konal mezi 19. srpnem a 3. zářím, se tazatelé ptali tří tisíc lidí. Statistická chyba je maximálně plus minus 1,9 procenta. Výsledky je třeba vždy vztahovat k termínu sběru dat a chápat je jako aktuální volební potenciál ve volbách do Poslanecké sněmovny. Nejedná se tedy v žádném případě o prognózu výsledků voleb.

Pozvánku do debaty dostali zástupci sedmi stran, hnutí a koalic, které se v průzkumu umístily nejvýše. Zástupci ostatních kandidujících subjektů dostali pozvání do Politického spektra a se všemi lídry kandidátek přináší ČT24 rozhovory v Událostech, komentářích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 18 mminutami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 43 mminutami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
16:37Aktualizovánopřed 46 mminutami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 1 hhodinou

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 4 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 5 hhodinami
Načítání...