Počet nových případů covidu klesl po třech dnech pod pět set, za pátek jich je 442

V pátek laboratoře odhalily zhruba stejný počet nakažených jako před týdnem, konkrétně 442. Oproti čtvrtku bylo pozitivních testů ale asi o stovku méně. Denní počet nově potvrzených případů tak klesl po třech dnech pod pět set. Na sto tisíc obyvatel připadá za poslední týden 28 nově potvrzených případů, stejně jako předchozí den. Nemocniční péči vyžadovalo v pátek 171 pacientů s covidem, ve vážném stavu jich je 31.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Počty hospitalizovaných v posledních dnech stoupají, před týdnem leželo s covidem v nemocnicích 116 lidí, ve vážném stavu bylo patnáct z nich. Počty ale nejsou tak vysoké jako před rokem. Loni touto dobou vyžadovalo v souvislosti s covidem nemocniční péči kolem pěti set pacientů, ve vážném stavu jich bylo zhruba devadesát. Pozitivních testů tehdy přibývalo také více, až kolem třech tisíc denně.

Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin. V prvním zářijovém týdnu se dvakrát dostal lehce nad tři sta, v následujícím se pak jednou vyšplhal téměř k šesti stům a v tomto týdnu se pohybuje kolem pěti set.  

Laboratoře provedly v pátek podle předběžné statistiky přes 115 tisíc testů na nový typ koronaviru. O týden dřív prověřily asi o 8500 vzorků méně.

Nejrychleji se infekce šíří v Praze, nejlépe je na tom Liberecký kraj

Nejrychleji se nyní koronavirová infekce šíří v Praze, kde na sto tisíc obyvatel připadá v průměru 46 nových případů za posledních sedm dní. Nově následuje Moravskoslezský kraj s 38 případy. V Karlovarském kraji, kde byla v minulých dnech incidence dlouhodobě nejvyšší, nyní incidenční číslo klesá, aktuálně je to 36 případů za týden v přepočtu na sto tisíc lidí. Naopak nejlépe je na tom Liberecký kraj, kde se incidenční číslo drží pod deseti.

Na úrovni okresů je nejméně příznivá situace na Opavsku a Vsetínsku, kde na sto tisíc obyvatel připadá 77 a 56 nových případů nákazy za posledních sedm dní.

Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného stagnuje druhý den na 1,13. Nad zlomovou hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření nemoci, se drží od 26. srpna. 

Zdravotníci v pátek podle předběžných údajů aplikovali téměř čtrnáct tisíc dávek očkování proti covidu, asi o čtyři tisíce méně než před týdnem. Plně naočkovaných je necelých 5,9 milionu lidí.