V kauze Mostecké uhelné tento týden vypovídá sedm exministrů, spolu s nimi i Zeman

Sedm bývalých ministrů tento týden svědčí u soudu kvůli prodeji Mostecké uhelné společnosti v roce 1999. Tehdejší premiér a nynější prezident Miloš Zeman má vypovídat ve středu prostřednictvím videokonference. Podle obžaloby Zemanova vláda nevěděla, že menšinový podíl prodává tehdejším manažerům Mostecké uhelné, kteří firmu údajně skrytě ovládli.

Video Události
video

Události: Sedm exministrů bude svědčit u soudu kvůli prodeji Mostecké uhelné

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan u hlasování o prodeji podílu v Mostecké uhelné nebyl. „To, že se za tím skrýval management, jsem netušil,“ uvedl.

Že se skuteční kupci před vládou skryli, tvrdí i obžaloba. Navíc podle ní vyvedli z Mostecké uhelné peníze. Ty potom údajně použili na nákup akcií a ovládnutí firmy. Bývalí manažeři to ale odmítají. „Vláda rozhodovala svobodně, vědomě, co prodává, komu prodává,“ řekl obžalovaný bývalý předseda představenstva Antonio Koláček.

Na detaily jednání před 22 lety si nepamatoval ani tehdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Než šel svědčit, tak si ale nastudoval archivní dokumenty. „Mí bývalí kolegové z ministerstva životního prostředí mi poslali scan těch podkladů, tak jsem nevycházel z údivu. Tam bylo jednání vlády o padesáti bodech a tenhle měl číslo 51. Vůbec nebylo meziresortní připomínkové řízení,“ podotkl.

„Všechny ty výpovědi potvrzují, že vláda nevěděla to podstatné. Nevěděla, že nabyvatel Investenergy je ovládán Antonio Koláčkem a dalšími obžalovanými,“ sdělil státní zástupce Radek Bartoš.

Otázky na zprávy BIS

Kromě Kužvarta a Kavana mají tento týden svědčit taky exministr obrany Vladimír Vetchý a někdejší šéf zemědělství Jan Fencl. Soud si znovu pozval i bývalé ministry Vladimíra Špidlu, Pavla Rychetského a Jaroslava Baštu. Všichni tři přitom vypovídali už před dvěma měsíci.

Nedostali ale otázky na dříve tajné zprávy Bezpečnostní informační služby, které zpravodajská služba před prodejem Mostecké uhelné pro vládu připravila. Na dálku se na ně bude soud ptát i prezidenta Miloše Zemana. Ten o privatizaci vypovídal na policii krátce po svém prvním zvolení na Hrad. „Rozhodujícím kritériem byla cena. (…) Vycházeli jsme z toho, že s námi nejedná žádný podvodník,“ uvedl Zeman během svědeckého výslechu na policii v únoru roku 2013.

Trestní senát si chce znovu pozvat i další exministry, kteří už jednou vypovídali. I proto soud naplánoval jednání až do začátku prosince.