Kverulant uspěl. Soud se zastal organizace, která chystá shromáždění na Pražském hradě

Soud se zastal organizace Kverulant.org, která chce v neděli uspořádat shromáždění v areálu Pražského hradu. Vyhověl správní žalobě proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které argumentovalo tím, že areál není veřejným prostranstvím. Páteční verdikt, podle nějž se má vnitro věcí dále zabývat, je pravomocný. Ministerstvo následně uvedlo, že svolavatel akce nemusí čekat na nové rozhodnutí vnitra a může shromáždění uskutečnit. Kverulant kritizuje prezidenta Miloše Zemana za to, že Hrad uzavřel.

Pražský hrad
Zdroj: ČTK Autor: Michaela Říhová

„Správní orgány postavily své závěry o charakteru místa zejména na tvrzení, že se jedná o režimový prostor, který není přístupný každému bez omezení. To ale neznamená samo o sobě, že místo není veřejným prostranstvím,“ uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Gabriela Bašná.

Podstatou sporu bylo to, zda je Pražský hrad veřejným prostranstvím a zda se tedy v jeho areálu mohou konat shromáždění bez souhlasu vlastníka. Ministerstvo vnitra zastává ve shodě s pražským magistrátem názor, že o veřejné prostranství ve smyslu zákonné definice nejde, protože areál není přístupný každému a bez omezení. Magistrát tak po Kverulantovi žádal doložení souhlasu vlastníka, tedy Správy Pražského hradu. Kverulant se na Hrad neobrátil, odvolal se neúspěšně k vnitru a poté podal žalobu.

Právník Kverulanta Pavel Uhl argumentoval mimo jiné nálezem Ústavního soudu, který dříve uvedl, že veřejné prostranství vznikalo zpravidla obyčejovým způsobem a že se lze v tomto ohledu spolehnout na historickou paměť obyvatel obcí. Poukázal také na stanovisko urbanistů z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kteří ve svých podkladech označili Hrad za veřejné prostranství.

Spolek mluví o aroganci a papalášství

Obecně prospěšné společnosti Kverulant.org vadí to, že prezident Zeman Hrad od loňského října zcela uzavřel. Označila to za „ukázku arogantního a papalášského chování“. „Hrad v historii zavřeli jen němečtí okupanti,“ podotkla organizace, která prezidenta před měsícem dopisem vyzvala ke zpřístupnění areálu.

Kverulant tvrdí, že zavření Hradu nemá oporu v zákoně. Proto oznámil magistrátu svolání veřejného shromáždění na náměstí U svatého Jiří, tedy mezi katedrálu svatého Víta a svatojiřskou baziliku. Dvouhodinová akce k projevení nesouhlasu s uzavřením areálu se má konat u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel.

Magistrát i vnitro nyní na základě rozhodnutí soudu shodně zastávají stanovisko, že shromáždění se v neděli uskutečnit může. „Zatím máme pouze neoficiální informace od kolegů z ministerstva vnitra, respektive z veřejných zdrojů. Soud podle dostupných informací konstatoval, že areál Pražského hradu je veřejným prostranstvím. Ve smyslu zákona o právu shromažďovacím pak shromáždění, které se zde má konat, nevyžaduje souhlas Správy Pražského hradu. Nedělní shromáždění se proto může uskutečnit, neboť svolavatel jej ve smyslu rozhodnutí soudu řádně oznámil,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Hrad se shromážděním kategoricky nesouhlasí

„Zásadní informací je, že Hrad je uzavřen z důvodu vládního nařízení, které platí pro všechny hrady a zámky v České republice,“ napsal ČTK na žádost o reakci mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Kategoricky nesouhlasíme se záměrem aktivistů učinit z Pražského hradu místo pro demonstrace – byla by tím ohrožena památková ochrana národního kulturního dědictví a prvořadého turistického sídla,“ doplnil poté Vít Novák z tiskového oddělení Hradu.

Prezident Miloš Zeman ještě před vypuknutím koronavirové epidemie čelil kritice, že za jeho éry se Pražský hrad příliš uzavřel veřejnosti. Mnoha lidem se nelíbilo, že areál po zavedení plošných bezpečnostních kontrol v létě 2016 fakticky přestal být průchozí, kritizovali i dlouhodobé uzavření části zahrad, například Jeleního příkopu.

Tato omezení Hrad opustil na začátku nynějšího měsíce, kdy plošné kontroly odvolal a veřejnosti otevřel Královskou zahradu, Jižní zahrady po Plečnikovu vyhlídku a Horní Jelení příkop, kde se opravovala kanalizace. Nádvoří a další objekty Hradu ponechal kvůli pandemii uzavřené.