Teoretické znalosti o financích se lepší. Lidé je ale neumí uplatnit v praxi

Nahrávám video

Na potřebu výuky finanční a ekonomické gramotnosti chce upozornit Ekonomická olympiáda, jejíž krajská kola proběhnou příští týden. Do loňského ročníku se i přes omezení zapojily čtyři stovky škol a více než 15 tisíc studentů – třebaže s distanční výukou se téma ze vzdělávání vytrácí.

Finanční gramotnosti je ve školách obecně věnováno více pozornosti než v minulosti. Podle členky Rady Asociace finančních poradců Michaly Janatové mají současní studenti a mladí lidé mnohem širší povědomí, než měli jejich rodiče ve stejném věku; pro mnohé je však problém uplatnit získané teoretické znalosti v reálném životě.

„Pokud vědí, co je inflace a co je rozdíl mezi reálnou a nominální úrokovou sazbou, jestli dokážou úspory, které mají na spořicím účtu, efektivně před inflací ochránit. Z praxe vidím, že úroveň finanční gramotnosti je velmi špatná,“ popsala Janatová.

I proto by podle ředitelky Institutu ekonomického vzdělávání Martiny Bacíkové měla být na středních školách oblast povinně zařazená do výuky. Nejefektivnější je podle ní spolupráce s jednotlivými školami a učiteli. „Na centrální úrovni se toho z našeho pohledu dá změnit velmi málo, školský systém je hodně decentralizovaný,“ popsala.

Právě vzdělávání učitelů je podle ní hnacím motorem. „Pokud máme finančně vzdělané učitele, tak chtějí vzdělání také předat studentům,“ řekla Bacíková. V tom institutu pomáhají finanční poradci, kteří učitelům s teoretickými znalostmi přinášejí hlavně vhled do praxe. „Komunikují s klienty, vědí, kde jsou ty největší mezery v oblasti vzdělávání a které způsobují nejvíc škod,“ přiblížila Janatová.

Krize lidi nutí se o hospodaření s penězi zajímat

Kvůli koronavirové krizi se vyučování přesunulo do on-line prostředí, kde téma finanční gramotnosti často odpadá. Podle Bacíkové však může pandemie k oblasti přitáhnout pozornost. „Viděli jsme to po krizi 2008, kdy došlo k obrovskému nárůstu tématu finanční gramotnosti,“ uvedla. Nejvíce se podle ní o téma zajímají lidé, kterým peníze schází, ale také ti, kteří mají naspořeno a chtějí investovat.

Propagovat téma má také Ekonomická olympiáda, kterou institut pořádá. Do ní se zapojily už desítky tisíc studentů a projekt se podařilo rozšířit i do zahraničí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zájemcům o VŠ někde zbývá už jen týden pro přihlášku do druhého kola přijímaček

Část vysokých škol stále přijímá přihlášky do druhého kola přijímacího řízení. Na některých z nich už ale pro jejich odevzdání zbývá jen týden. Uchazeči se totiž mohou hlásit jen do konce července. Jiné fakulty umožňují podat přihlášku až do konce srpna. Zájemci se mohou přihlásit na bakalářské i magisterské studium. Volná místa nabízejí ještě obory jako je například ekonomie, všeobecné ošetřovatelství, profesionální pilot nebo historie. Některé vysoké školy kvůli volným kapacitám plánují otevřít i třetí kolo.
před 19 mminutami

VideoPráce mimo cely snižuje recidivu, vězňů na útěku ale přibývá

Přibývá případů, kdy odsouzení svévolně odejdou z nestřeženého pracoviště. Za to hrozí vězňům až dalších pět let za mřížemi. Těchto prohřešků přibývá v poslední dekádě, s výjimkou covidu, prakticky každý rok. Jen od začátku roku už věznice řešily skoro šest desítek takových událostí. Prací mimo cely tráví čas víc vězňů než dříve. Tito lidé obvykle nebývají nebezpeční – trestaní jsou za méně závažné činy. Do vězení se během sedmi let vrátí každý druhý propuštěný. Právě práce mimo celu podle Vězeňské služby recidivu snižuje.
před 9 hhodinami

VideoVolkswagen je v problémech, chystá úspory a čelí kritice

Zisk automobilového koncernu Volkswagen se v druhém čtvrtletí letošního roku propadl o třetinu, oznámil šéf firmy Oliver Blume. Společnost čelí klesajícímu odbytu, silné konkurenci v Číně i vysokým nákladům v Německu. Podle Blumeho koncern na změny už v posledních letech reagoval – jenže geopolitické krize i americká cla nutí k dalším krokům. Výrobce tak plánuje balíček úspor, který zahrnuje uzavření čtyř továren i propuštění až sta tisíc lidí. Nejvyšší vedení ho chce schválit do konce roku. Zaměstnanci však chtějí od září proti škrtům protestovat. Proti je i spolková země Dolní Sasko. Patří jí pětina akcií, což je nejvíce po zakladatelské rodině Porsche. Součástí skupiny Volkswagen Group je i česká firma Škoda Auto. Té se v tuzemsku i v zahraničí daří. Momentálně je druhou nejprodávanější značkou aut v Evropě a za první pololetí dodala přes půl milionu vozů do celého světa.
před 11 hhodinami

Vojáci zranění při nehodě vrtulníku jsou mimo ohrožení života, uvedla armáda

Vojáci zranění při čtvrteční nehodě vrtulníku na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou jsou při vědomí, stabilizovaní a nejsou v bezprostředním ohrožení života, informovala armáda na síti X. Dodala, že zraněným i jejich rodinám poskytuje maximální podporu. Armádní vrtulník Venom se zřítil ve čtvrtek po poledni při návratu z výcvikového letu, jedna vojačka zemřela a čtyři vojáci byli zraněni. Armáda do ukončení vyšetřování pozastavila provoz všech svých vrtulníků Venom a Viper, pokračuje vyšetřování události.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Kvůli možnému střetu zájmů Juchelkovy exporadkyně resort nepožádá EU o proplacení některých projektů

Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s tím, že část projektů kvůli možnému střetu zájmů bývalé poradkyně ministra Aleše Juchelky (ANO) Alexandry Semancové nevykáže k proplacení z unijních peněz. Financování zajistí ze státního rozpočtu. Po dokončení kontrol pak vyhodnotí případnou škodu, podle toho bude postupovat, sdělilo oddělení komunikace resortu práce. Podle opoziční ODS by měl Juchelka podat trestní oznámení, pokud o záležitosti nevěděl, nebo sám vyvodit osobní zodpovědnost.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Úřad vlády hájí úpravu jednacího řádu, pravomoci premiéra prý neposiluje

Úřad vlády na sociálních sítích hájí přípravy změny jednacího řádu vlády zastaralostí dosavadního znění, které pochází z konce devadesátých let. Odvolává se také na to, že úpravu začal chystat už předchozí kabinet Petra Fialy (ODS). Podle návrhu, který ČTK získala, by se podávání připomínek mohlo od září omezit, rozhodování premiéra naopak posílit. Podle Úřadu vlády ale body týkající se připomínkového řízení aktuální návrh pouze přebírá, úpravy podle něj neposilují pravomoci předsedy vlády.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Soud osvobodil domobraneckou proruskou skupinu v kauze podpory terorismu

Soud osvobodil proruskou skupinu Českoslovenští vojáci v záloze za mír v kauze podpory terorismu. Vedoucímu domobranců Ivanu Kratochvílovi uložil roční podmínku a pětiletý zákaz organizování spolků zaměřených na vojenský či polovojenský výcvik. Sympatizant spolku Vladimír Štádler dostal půlroční podmínku za nezákonné ozbrojování. Ostatní dva obžalované představitele domobranců soud zprostil viny. Verdikt není pravomocný. Státní zástupce se obratem odvolal.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Soud rozhodl o předběžném opatření kvůli údajnému násilí ze strany Foldyny

Okresní soud v Děčíně rozhodl o předběžném opatření kvůli údajnému domácímu násilí ze strany Jaroslava Foldyny (SPD), podle poslance ho prodloužil pravděpodobně o měsíc. O opatření požádala Foldynova manželka a policie poslance před dvěma týdny vykázala na 14 dní z domu v Děčíně, kde společně žijí. Foldyna opakovaně prohlašuje, že se cítí nevinný.
před 18 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.