Policie opět navrhla obžalobu čtyř lidí kvůli údajně nevýhodnému pronájmu odpočívadla na D1

Kriminalisté znovu navrhli obžalovat čtyři lidi v případu údajného uzavření nevýhodných smluv na pronájem odpočívadla na dálnici D1 na Vysočině. Policie ukončila nové vyšetřování, nyní je na státním zástupci, aby rozhodl, zda žalobu podá. Na dotaz ČT to uvedl žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze. V případu byl již jednou obžalován bývalý výkonný ředitel ŘSD Michal Hala a další tři lidé, Městský soud v Praze ale v roce 2018 vrátil případ k došetření.

„Mohu sdělit, že policejní orgán ukončil vyšetřování a předložil spisový materiál státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby,“ uvedl Minx.

Kromě Michala Haly byli v kauze v roce 2016 obžalováni také Tomáš Moc, Michal Souček a Radomír Vybíral. Podle státního zástupce připravili nevýhodné smlouvy na pronájem odpočívadla Černá Studánka na dálnici D1 na Vysočině. Smlouvy měl podepsat Hala, a to v roce 2010, kdy už nebyl výkonným ředitelem státní příspěvkové organizace. Zároveň měl podle původního spisu na smlouvy zařídit všechna potřebná razítka a od Vybírala za svoji službu vzít úplatek.

Obvodní soud pro Prahu 4 v roce 2017 všechny čtyři muže zprostil obžaloby. Podle něj se neprokázalo, že se skutek stal. Proti rozhodnutí se odvolal státní zástupce a Městský soud v Praze o rok později osvobozující verdikt zrušil a případ vrátil policii k došetření. Ta nyní vyšetřování uzavřela s návrhem na podání nové obžaloby.

Obvinění svoji vinu dlouhodobě odmítají. Podle Haly je celá kauza účelově vytvořena, aby ho kriminalizovala. Bývalý manažer ŘSD u soudu uvedl, že si podpis smluv nepamatuje. Nevyloučil ale, že je mohl podepsat po odchodu z funkce výkonného ředitele při dodělávání administrativy z předchozího období. Tvrdil, že to je běžný postup. Smlouvy jsou podle něj v pořádku, není na nich nic podezřelého a státu žádná škoda nevznikla.

Hala byl už v minulosti obviněn ve dvou případech týkajících se pronájmu odpočívadel u obcí Klimkovice a Vrážné, ale Nejvyšší státní zastupitelství stíhání zrušilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBabiš při interpelacích odpovídal na otázky o střetu zájmů či Turkovi

Sněmovna přerušila diskusi o důvěře vládě ANO, SPD a Motoristů kvůli ústním interpelacím na premiéra Andreje Babiše (ANO), který odpovídal na otázky o řešení střetu zájmů. Po 16:00 začali na interpelace poslanců odpovídat ostatní členové vlády. K hlasování o osudu kabinetu se tak dolní parlamentní komora dostane až po 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončí.
14:31Aktualizovánopřed 3 mminutami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Jde už o třetí Pavlovu návštěvu Ukrajiny od jeho nástupu do úřadu.
14:17Aktualizovánopřed 15 mminutami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
10:26Aktualizovánopřed 31 mminutami

Záchranáři se psy nacvičují pomoc z lavin

Desítky horských záchranářů i policistů včetně psovodů nacvičují v rámci mezinárodního lavinového a kynologického kurzu záchranu lidí z lavin. Na hřebenech v okolí krkonošské Pece pod Sněžkou, kde se akce koná, je v těchto dnech až 70 centimetrů sněhu. Účastníci si během výcviku již vyzkoušeli jak mrazivé, tak i deštivé počasí.
před 2 hhodinami

Sněmovna přerušila jednání o důvěře Babišově kabinetu

Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednání odpoledne přerušily ústní interpelace, pokračovat má večer. Babiš předtím řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky.
06:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 6 hhodinami

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 7 hhodinami
Načítání...