Státní zastupitelství obžalovalo člověka a firmu v kauze nakladatelství Naše vojsko

Státní zastupitelství obžalovalo jednoho člověka a firmu kvůli prodeji propagačních předmětů s nacistickou tematikou v nakladatelství Naše vojsko. České televizi to potvrdila státní zástupkyně Hana Vrbová. Zločinem založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 5. Nakladatelství se dlouhodobě brání tím, že prodejem předmětů nic nevhodného nepropaguje.

Pražská prodejna nakladatelství Naše vojsko
Zdroj: ČTK Autor: Miloš Ruml

Na nakladatelství podal loni v květnu trestní oznámení předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma, kterému vadil zejména kalendář s portréty osobností třetí říše pro rok 2021. Nakladatelství podle Klímy vyrábí a prodává předměty s portréty nacistických předáků a válečných zločinců odsouzených v norimberském procesu.

Nakladatelství se od počátku bránilo tím, že prodejem předmětů propagaci nacistům nedělá. K trestnímu oznámení se připojily i další organizace. Prodej kalendáře kritizovali také izraelský a německý velvyslanec v ČR. Ministerstvo vnitra vypovědělo nakladatelství smlouvu o nájmu pro sklad, pražský magistrát už v dubnu vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu.

Pozornost vzbudily už hrnky s Hitlerem

Policie nakladatelství již dříve prošetřovala kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera či zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Případ však uzavřela s tím, že se trestný čin nestal.

Neprokázalo se totiž, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti. Obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů nebo osob v českém právu zakotven není.