Rodiče utonulých chlapců v jezeře Lhota jsou vinní. Soud jim trest nedal

Rodiče chlapců, kteří v srpnu 2018 utonuli v jezeře Lhota u Prahy, jsou vinni usmrcením z nedbalosti. V pondělí o tom znovu rozhodl okresní soud v Mělníku. Trest ale nedostanou, obžalovaní projevili svou lítost a fakticky se doznali ke své vině, uvedl portál iDNES.cz.

Stejný senát loni v květnu stíhání rodičů zastavil. Státní zástupkyně Dana Čechová ale podala proti rozhodnutí stížnost, požadovala podmíněný trest na spodní hranici. Případem se tak zabýval krajský soud, který případ vrátil do Mělníka. Podle iDNES.cz i proto, že obžalovaní k soudu tehdy nepřišli.

„Soud uzavřel, že zanechání dvou dětí, neplavců, v blízkosti vodní plochy bez dozoru je zásadním porušením rodičovské odpovědnosti,“ uvedla podle iDNES.cz předsedkyně senátu Markéta Martincová.

Dva chlapci se na přírodním koupališti utopili 2. srpna 2018. Ve vodě je našli potápěči asi po dvou hodinách od nahlášení, že zmizeli. Případ vyvolal velkou pozornost, neboť podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří děti hledali. Matkám prý nikdo nevěnoval pozornost. Ředitel areálu Robert Nedvěd to tehdy odmítl.

Soud loni uvedl, že největším trestem pro rodiče je úmrtí dětí. Podle znaleckých posudků bylo bezprostřední příčinou smrti udušení z utopení. Oba chlapci byli podle posudku zdraví.