Případ disidenta Pavla Wonky má znovu zamířit k soudu

Okresní soud v Liberci povolil obnovu řízení v kauze disidenta Pavla Wonky. V roce 1987 odmítal pracovat ve věznici v Liberci-Minkovicích, neboť své odsouzení považoval za nezákonné. Než se o možném dalším trestu rozhodlo, Wonka zemřel. Nynější rozhodnutí soudu není pravomocné, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Pavel Wonka
Zdroj: ČT24 Autor: www.jedensvetnaskolach.cz

Wonka byl v roce 1987 odsouzen k 21 měsícům pro trestné činy pobuřování a útoku na veřejného činitele. Ve věznici v Minkovicích ale odmítl pracovat s odůvodněním, že jeho odsouzení je od samého počátku nezákonné, a tudíž nikdo není oprávněn na něm pracovní povinnost vyžadovat.

Za toto odmítnutí mu hrozil další trest pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí. Ještě před vynesením rozsudku ale Wonka zemřel, což bylo důvodem k zastavení trestního stíhání v této kauze.

O obnovu usiluje jeho bratr

Obnovu řízení požadoval Wonkův bratr Jiří. Chce, aby soud rozhodl, že důvodem zastavení trestního stíhání bylo, že se jeho bratr nedopustil žádného trestného činu, když v minkovické věznici odmítl pracovat.

Pavel Wonka byl v době komunistického režimu za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy. Zemřel v královéhradecké věznici v roce 1988 za nevyjasněných okolností.