Senátorem v obvodu Brno-město bude Roman Kraus z ODS, porazil Šabatovou

Senátorem ve volebním obvodu Brno-město bude Roman Kraus (ODS), vyhrál s 57,71 procenta hlasů. Bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelené) neuspěla, dostala 42,28 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 19,77 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 43,16 procenta.

V 1. kole získal Kraus 21,84 procenta hlasů, druhá Šabatová 17,94 procenta hlasů. V obvodu Brno-město usilovalo letos o senátorský post jedenáct kandidátů.

„Hlavně chci poděkovat paní Šabatové a jejímu týmu, že jsme kampaň z obou stran vedli korektně a bez podpásových úderů,“ řekl Kraus. Malá volební účast ve druhém kole voleb pro něj byla zklamáním, ve své kampani se zaměřil na zvyšování povědomí o roli a důležitosti Senátu.

Kraus loni po dvanácti letech rezignoval kvůli kandidatuře do Senátu na funkci ředitele Fakultní nemocnice Brno, v minulosti byl také ředitelem Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Za svůj úspěch po odchodu z funkce označil vybudování traumacentra, vznik urgentního příjmu i rekonstrukci operačních sálů. Za zásadní nezdar označil to, že se nemocnici nedařilo poslední dva roky ekonomicky stabilizovat. Jako lékař je specialistou na anesteziologii a resuscitaci.

Rais, Kadeřávek či Tomáš neuspěli

V průběhu sčítání se minulý víkend na druhé pozici objevil také Karel Rais (ANO). Nakonec skončil třetí. Čtvrtý v pořadí skončil Jiří Kadeřávek (Piráti) s 14,70 procenta hlasů. Pátou příčku obsadil Tomáš Tomáš (KDU-ČSL), volilo ho 13,38 procenta lidí. Šestý byl Tomáš Anderle (SPD) se 6,29 procenta. Sedmý Richard Novák (Trikolóra) dostal 3,23 procenta hlasů. Na osmém místě skončil Pavel Trčala (MZH) se 3,14 procenta hlasů. Devátý skončil Lukáš Berta (za MHS) se 2,07 procenta.

V roce 2014 zvítězil v Brně-městě Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL). Ve 2. kole získal 63,69 procenta hlasů. Druhý skončil Karel Doležal (ČSSD). Voleb se zúčastnilo devět kandidátů.