Tanky a na dvě stovky účinkujících. Akce Cihelna ukázala bojové operace jara 1945

Jedna z nejstarších přehlídek vojenské techniky se letos odehrála bez diváků na místě. Přenos ale nabídla ČT. V okolí vojenského muzea nedaleko města Králíky došlo na rekonstrukci bojové situace s tématem „Ostravská operace na jaře 1945“.

Video Mimořádné pořady ČT24 - Akce Cihelna 2020
video

Záznam akce Cihelna 2020

Zdroj: ČT24

Kvůli opatřením proti koronaviru byla letošní Cihelna bez diváků. Okolí polygonu už od samého rána monitorovala policie tak, aby se lidé nemohli na bojiště dostat. Podle dostupných informací se o to nikdo nepokoušel. Samotné ukázky se věnovaly bojům na Ostravsku z března a dubna 1945.

Vycházely ze skutečných událostí – tehdy českoslovenští a sovětší vojáci svedli rozhodující bitvy o průmyslovou oblast a zatlačovali německá vojska dál na západ. Ztráty byly tehdy na obou stranách obrovské.

Při Cihelně se v Králíkách představilo 30 kusů techniky, například tanky T34 nebo německý Panther a více než dvě stě účinkujících.

O pevnosti na Kralicku je rekordní zájem 

Samotné pevnosti na Kralicku každoročně navštíví přes sedmdesát tisíc lidí. Podle prvních odhadů bude letošní sezona úplně rekordní. Zájem je třeba o prohlídky na tvrzi Bouda, která letos slaví třicet let od otevření veřejnosti. 

Lidé také často navštěvují muzea. „Vojenské muzeum Králíky a tvrz Hůrka mají rekordní návštěvnost, co se týká měsíců července a srpna. Možná to bude rekord za dobu existence obou muzeí,“ podotkl ředitel Společnosti přátel československého opevnění Martin Ráboň.

Video Události
video

Události: Cihelna 2020

Zdroj: ČT24